W obecnych czasach dane są jedną z największych wartości w przedsiębiorstwach, bez których nie jest ono w stanie sprawnie funkcjonować. Przez tak dynamiczny rozwój technologii, systemy odpowiadające za przechowywanie i udostępnianie danych są standardem, a nawet priorytetem. Często procesy związane z informacjami są skomplikowane, więc jakikolwiek błąd może spowodować przekłamanie dokumentów, a nawet utratę danych. Poniżej przedstawiamy top 6 zagrożeń utraty danych. Jakie są więc sytuacje, które prowadzą do utraty danych?
Wirusy i złośliwe oprogramowanie
Zarówno firmy, jak i osoby prywatne są narażone na atak złośliwego oprogramowania. Ile razy w ciągu roku? Wiele. Według danych Check Point Research hakerzy atakują polskie firmy około 938 razy tygodniowo. W czerwcu tego roku odnotowano wzrost ataków o 35% w stosunku do stycznia. Takie ataki mogą być ogromnym zagrożeniem utraty danych. Zapobieganie wymaga proaktywnej strategii, która zakłada edukację użytkowników w zakresie unikania wszelkich podejrzanych znaków. Jakich? Linków, wiadomości e-mail i stron internetowych. Pierwszą linią obrony przed ransomware są programy antywirusowe i urządzenia brzegowe. Jednak nie ma rozwiązań idealnych, które uchroniłby nas przed każdym rodzajem ataku. Co zrobić kiedy nasza obrona zawiedzie? Backup jest najlepszą formą pasywnej obrony przed ransomware, która pozwoli odzyskać dane po ich zaszyfrowaniu.
Utrata danych, a awaria sprzętu
Kolejny punkt na naszej liście zagrożeń utraty danych jest równie częsty jak poprzedni. Awarie sprzętu komputerowego zdarzały się, zdarzają i zdarzać będą. Trudno jest całkowicie je wyeliminować, jednak można wprowadzić działania, które ograniczą możliwość wystąpienia awarii systemowych. Jakie? Przede wszystkim trzymanie danych na różnych sprzętach, dzięki kopii zapasowej. Zgodnie z regułą 3-2-1 należy przechowywać co najmniej trzy kopie na dwóch różnych nośnikach, z czego jeden z nich będzie wyniesiony poza siedzibę firmy, w której znajduje się główne centrum przetwarzania danych.
Uszkodzenie danych
Z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożenia utraty danych nie powinno się przechowywać ważnych danych w jednej kopii ani kilku kopii ważnych danych w jednym, fizycznym miejscu. Każde takie miejsce może mieć własną awarię systemu wewnętrznego, warto więc znaleźć alternatywne miejsca przechowywania informacji.
Shadow IT
Shadow IT jest szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem utraty danych z powodu niewiedzy użytkowników o jego występowaniu. Czym jest? M.in. dotyczy korzystania z prywatnych nośników pamięci USB, czy poczty Gmail na firmowym sprzęcie. Z Shadow IT mamy do czynienia, jeśli pracownicy bez sprawdzenia przez pracodawcę instalują na firmowym komputerze programy i aplikacje. Brak wiedzy przełożonych o takich działaniach możemy doprowadzić do wycieku tajnych informacji na temat przedsiębiorstwa, co może skutkować konsekwencjami finansowymi, a nawet prawnymi. Jak temu zapobiec? Poprzez monitorowanie komputera, serwera oraz keylogger, zarządzanie tożsamością i dostępem w systemach informacyjnych oraz zarządzanie urządzeniami USB.
Utrata danych w wyniku klęski żywiołowej
Pożary, powodzie, burze, czy trzęsienia ziemi powodują wiele problemów i są również zagrożeniem utraty danych. Mogą spowodować fizyczne uszkodzenie sprzętu komputerowego. Takiego zagrożenia zazwyczaj nie sposób uniknąć, bo jest ono niespodziewane. Tutaj kolejnym rozwiązaniem okazuje się wykonywanie kopii zapasowej danych i przechowywanie w innej lokalizacji niż sprzęt komputerowy – lokalnie, w chmurze, w obu lokalizacjach.
Błąd ludzki
Wypadki chodzą po ludziach – to nieuniknione. Najczęstszym zagrożeniem utraty danych jest błąd ludzki. Według raportu firmy Verizon z 2022 roku ponad 80% naruszeń bazy danych wynikało z błędu ludzkiego. Coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT firm jest wykorzystanie przez pracowników osobistych smartfonów, tabletów czy laptopów do celów służbowych. Poprzez tak wzmożone użytkowanie sprzętu występuje większa szansa na przypadkowy błąd człowieka. Do błędów zaliczamy zarówno przypadkowy upadek laptopa, wylanie kawy, ale również kliknięcie złych przycisków, przesłanie e-maila nieprawidłowej osobie.
Istnieje oczywiście znacznie więcej zagrożeń utraty danych. Przytoczyliśmy najczęściej spotykane u naszych klientów. Dzięki nim łatwo da się zauważyć jak istotne jest kompleksowe tworzenie kopii zapasowej. Backup to w dzisiejszych czasach must have. Dzięki Xopero będziesz przygotowany na każdy wyżej opisany czarny scenariusz. Nie potrzebujesz fizycznego serwera, aby przechowywać kopie zapasowe. Przechowuj swoje dane w chmurze! Sprawdź jakie masz opcje i wybierz rozwiązanie dla siebie.