Najlepsze praktyki w zakresie backupu i bezpieczeństwa danych

Najlepsze praktyki w zakresie backupu i bezpieczeństwa danych

Część osób wie, jak ważny jest backup, a inni dowiadują się dopiero, gdy stracą swoje dane.W Polsce 1/10 komputerów jest zainfekowana wirusami. To przekłada się na utratę ważnych dokumentów i plików, ponieważ nie myśli się o istocie backupu. Dlaczego backup jest tak istotny? Jakie są najlepsze praktyki w zakresie backupu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest backup?

Backup to nic innego jak zabezpieczenie wszystkich danych na urządzeniu. Po skorzystaniu z opcji backupu mamy pewność, że w razie nieprzyjemnej sytuacji możemy bardzo łatwo odtworzyć nasze oryginalne dane. Mogą być to małe pliki np. ze zdjęciami lub z muzyką, ale również całe struktury folderów, ze wszystkimi plikami w nich się znajdującymi oraz bazy danych.

Słowo backup z języka angielskiego to „utworzyć kopię zapasową”. I właśnie taka jest jego główna funkcja.

Dlaczego warto robić backupy?

Warto zadbać o ten aspekt, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy możemy stracić nasze cenne dane. Czasem może być to przypadek w postaci zniszczenia naszego sprzętu bez możliwości odzyskania danych, a czasem kradzież, czy też atak hakerski.

Kradzież może odbyć się na dwa sposoby:

 • internetowo,
 • fizycznie.

Kradzież internetowa jest w sytuacji, gdy ktoś włamie się do naszego komputera. Dzieje się tak często w momencie, gdy pobieramy gdy klikamy w nieznane linki, otwieramy załączniki od nieznanych nadawców. Dość łatwo pobrać złośliwe oprogramowanie, za którym kryje się oszust.

Złodzieje działają również fizycznie. A to oznacza, że mogą ukraść nasz sprzęt np. włamując się do domu lub miejsca pracy. Takie zabezpieczenie nie spowoduje tylko, że będziesz mieć pewność co do bezpieczeństwa Twoich danych, ale również zaoszczędzisz sobie masę stresu.

Jak wykonuje się backup?

Warto skorzystać ze sposobów, które daje nam rynek. Możemy znaleźć wiele programów, które pomagają w dbaniu o backup naszych danych. Program Xopero jest bardzo łatwe w użyciu przez swoją intuicyjność i prostotę.

Programy do backupu pokazują nam krok po kroku co mamy zrobić, aby szybko i odpowiednio zabezpieczyć dane. Jednym planem backupu jesteśmy w stanie objąć wszystkie ważne dane i mieć ich kopie.

Najlepsze praktyki w zakresie backupu

Liderem w tym temacie jest Xopero, które słynie z dostarczania nowoczesnych zabezpieczeń przed utratą danych. Ich produkty bazują na wyeliminowaniu zagrożeń niemal do zera, a wszystko znajduje się w chmurze. Przez 13 lat działalności udało im się zabezpieczyć ponad milion urządzeń u 100 tys. klientów. To przełożyło się na ponad 15+ petabajtów, czyli 15 tysięcy terabajtów zabezpieczonych danych, a liczba ta nieustannie rośnie.

XoperoCloud gromadzi rozwiązania, dzięki którym zabezpieczysz całe środowisko w firmie, szybko odzyskując utracone dane i zachowująć wysoką dostępność.

Dobry program do backupu to jedno, ale ważne, aby stosować następujące praktyki:

 • pamiętaj o wszystkich istotnych danych,
 • przechowuj dane w dwóch różnych miejscach zgodnie z regułą 3-2-1,
 • twórz automatyczne kopie zapasowe,
 • aktualizuj programy, które wykorzystujesz do backupu,
 • rób regularnie backupy,
 • korzystaj z prostych programów do zabezpieczania danych.

Stosując te praktyki, Twoje dane będą zabezpieczone niemal w 100%, a w razie nieprzyjemnej sytuacji, szybko wrócisz do codziennych zadań.

Jakie funkcje posiada Xopero?

XoperoCloud posiada bardzo dużo przydatnych funkcji tj.:

 • przechowywanie danych w dowolnym miejscu, lokalnie lub w chmurze
 • przyjazny interface,
 • disaster recovery w pakiecie,
 • zarządzanie backupem z dowolnego miejsca na świecie 
 • nielimitowana skalowalność,
 • ochronę przed ransomware .