Jaki program dla małego przedsiębiorcy?

Przed założeniem własnej działalności każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy będzie korzystać z biura rachunkowego, czy sam wybierze program księgowy dla swojej firmy, który jest intuicyjny, prosty i wygodny w użytkowaniu. Druga opcja jest niewątpliwie tańsza i wiele małych przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie. 

Czym są mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa?

Mikrofirmy to takie przedsiębiorstwa, które dopiero weszły na rynek lub będą otwierać swoją działalność. Liczba zatrudnionych pracowników nie przekracza 10 osób. Małe firmy, zatrudniają maksymalnie 50 pracowników. Każde przedsiębiorstwo, które decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości potrzebuje sprawdzonego oprogramowania, które ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. Partner biznesowy, powinien dostarczyć odpowiedni sprzęt i programy finansowo – księgowe, oraz w razie potrzeby ulepszać ich funkcjonalność. Małe firmy muszą w dużym stopniu zaufać producentowi oprogramowania, aby korzystać z jego rozwiązań przez lata.

Programy księgowe dla małych firm

Funkcjonalnym programem dla mikro i małych firm jest książka przychodów i rozchodów KPiR, pozwalająca na ewidencję ryczałtową. Oprogramowanie Varico KPiR umożliwia wykaz przychodów, ale również import faktur z programów poprzez pliki JPK_VAT. JPK_VA, czy też e-faktury. Książka przychodów i rozchodów KPiR daje możliwość rozliczenia metodą kasową, a w przypadku nieterminowych płatności, wykonania korekty VAT i zapisanie jako JPK_VAT. Przydatną funkcjonalnością dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm również gotowe szablony do rozliczania, które ułatwią obliczenie kosztów eksploatacji pojazdów. KPiR to oprogramowanie, z pomocą którego wygenerujesz, sprawdzisz i prześlesz e – Deklaracje do Urzędu Skarbowego. Program jest intuicyjny, nieustannie aktualizowany pod kątem prawnym i ulepszany aby dostosować się do różnorodnych potrzeb klientów.

Program kadrowo – płacowy RP

Dodatkowo, niezbędnym oprogramowaniem jest program kadrowo – płacowy. Rozliczanie Płac RP idealnie sprawdzi się w zarządzaniu płacami pracowników, bez względu na ich ilość. Aby usprawnić pracę działu HR, program powinien zawierać niezbędne do tego funkcje, m.in. rejestr czasu pracy czy automatyczne przypomnienia o badaniach lekarskich. Program kadrowo – płacowy RP umożliwia także zbiorcze wystawienie deklaracji PIT – 11 i skierowaniu jej do Ministerstwa Finansów. Oczywiście wszystkie zmiany wprowadzane w programie, muszą być weryfikowane i aktualizowane zgodnie z wymogami prawnymi, oraz dostosowane do potrzeb klientów. 

Po wybraniu odpowiedniego oprogramowania, ważne jest zabezpieczenie danych. Gwarancja Odtworzenia Danych GOD gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów firmowych i wspomaga odzyskanie utraconych danych. Aby jeszcze bardziej usprawnić prace kadrowe, warto skorzystać z narzędzia do zarządzania urlopami e – Pracownicy. System umożliwia prowadzenie elektronicznych teczek oraz akt pracowniczych i pozwala na automatyczne generowanie list obecności czy elektroniczne wnioski urlopowe. Oba programy dostępne są w chmurze i usprawniają pracę desktopowego oprogramowania. 

Przyjazne formularze Varico

Niejednokrotnie w firmie potrzebne jest wypełnienie odpowiedniego dokumentu i wysłania go do danej instytucji. Często, wiąże się to ze żmudnym zajęciem tworzenia go własnoręcznie i poświęceniem dużej ilości cennego czasu. Program Varico Przyjazne Formularze zawiera gotowe wzory, które można mieć pod ręką i korzystać z nich w jednym miejscu, o każdej porze. Dokumenty są odpowiednio zabezpieczane, a więc klient nie musi się martwić o ich bezpieczeństwo. Nie ważne, czy jest to pracownik księgowy, kadrowy, czy urzędnik administracji, ponieważ różnorodność wzorów formularzy, pozwala na wybór odpowiedniego. Przyjazne Formularze Varico ułatwiają importowanie danych pracowników do innych programów np. KPiR.

Gotowe rozwiązania dla mikrofirm i małych przedsiębiorstw 

Na rynku jest wiele firm oferujących specjalistyczne oprogramowania księgowe. W dobie Internetu najważniejsze jest, aby przedsiębiorca zapoznał się z ofertami i zwrócił szczególną uwagę na cechy, jakie dobry program powinien zawierać. Często warto skorzystać z gotowych rozwiązań, które dają możliwość kompleksowego zaopatrzenia firmę w potrzebne narzędzia. Niewątpliwie ułatwi to pracę i pozwoli ciągły na rozwój biznesu.