W styczniu bieżącego roku wszedł w życie projekt, który miał za zadanie pokazać, jak e-paragony będą funkcjonować w codzienności. Temat ten jest bardzo ciekawy przez co bardzo często został opisywany w czasopismach branżowych, ale również poruszany na forach dyskusyjnych. Projekt ten to wiele nowości, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Jak każda nowość i zmiana e-paragon ma swoje wady i zalety.
Wdrożenie e-paragonów fiskalnych przez Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów wprowadzenie e-paragonów fiskalnych podzieliło na dwa kroki:
Pierwszy krok: sprawdzenie jak owy pomysł wpisuje się w praktykę i czy spełnia swoje zadanie należycie.
Drugi krok: maszyny fiskalne będą wykonywać skany i udostępniać do wglądu konsumentom.
Oba te założenia wprowadzą wiele innowacyjności, ponieważ klient będzie miał prawo otrzymać e-paragon. Paragon będzie można dostać drogą elektroniczną i w łatwy i szybki sposób otworzyć na swoim urządzeniu mobilnym. W momencie jeżeli klient nie zażyczy sobie e-paragonu, sprzedawca zobowiązany jest wydać go w wersji papierowej. Resort finansów nie narzuca za to formy wysyłania potwierdzenia do klientów. W planie jest bezpieczna opcja przesyłania e-paragonu do aplikacji bankowej, dzięki czemu każdy może mieć pewność, że jakiekolwiek dane, bez zgody klienta, nie pojawią się w niewłaściwym miejscu.
E-paragon fiskalny – wady i zalety
Niewątpliwie bardzo dużą zaletą e-paragonów fiskalnych jest fakt, że zużyjemy mniej papieru. Sama firma Visa w 2018 roku wydrukowała 12 miliardów paragonów, co za tym idzie zużyto 600 000 kilogramów papieru. Projekt zakłada, że dzięki e-paragonom, całkowicie zrezygnuje się z formy papierowej.
Wprowadzenie e-paragonów fiskalnych to również zmniejszenie szarej strefy, a dzięki temu zaoszczędzenie 10 miliardów złotych. W założeniach jest również to, aby skrócić czas obsługi oraz obniżyć koszty operacyjne firm. Zwykłe, drukowane paragony często blakną, przez co są mało trwałym dowodem zakupu. E-paragon fiskalny jest bezpieczną i o wiele trwalszą formą dokumentu. Złożenie reklamacji z e-paragonem fiskalnym to szybsza i prostsza procedura, ponieważ dowód zakupu można łatwo odnaleźć w aplikacji bankowej.
Tym mniej pozytywnym aspektem e-paragonów, jest zdecydowanie obawa o prawidłowe dostosowanie przez przedsiębiorców sprzętu fiskalnego do zmian. Spełnienie wymogów technicznych jest kluczowe do wprowadzenia e-paragonów fiskalnych. Cała procedura przygotowawcza może wiązać się nawet z wymianą urządzenia na nowe. Wszystko zależy od tego, czy obecny sprzęt nada się do obsługi e-paragonów. Najważniejsza jest możliwość zrobienia skanu i aktualizacji oprogramowania.
E-paragony są bardzo nowym i świeżym tematem. Bardzo ciężko w tym momencie stwierdzić, jaką rolę odegrają w dłuższym rozrachunku. Nieprzerwanie trwają pracę nad tym, aby e-paragon był na równi z wersją papierową. Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że są potrzebne zmiany w ustawie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że zastąpią one papierowe paragony. Ponadto warto wiedzieć że, obsługa e-paragonów będzie łatwiejsza i sprawniejsza dzięki wirtualnej kasie fiskalnej w postaci aplikacji.