Od 1 lutego 2022 r. mają zacząć obowiązywać zapowiedziane przez rząd nowe rozwiązania mające złagodzić skutki inflacji. Tarcza antyinflacyjna 2.0 zawiera m.in. zniesienie podatku VAT na paliwo, czy energię elektryczną do 31 lipca 2022 roku. Pierwsza odsłona tarczy pomogła obniżyć szczyt inflacyjny o ok. 1 do 1,5 punktu procentowego.
Założenia tarczy antyinflacyjnej 2.0
Obniżka stawki VAT na paliwo – 8%
W związku z obniżeniem akcyzy, ceny paliw w grudniu znacznie wzrosły. Od lutego do lipca mamy mieć do czynienia z obniżką stawki VAT na paliwo z 23% do 8%.
Obniżenie stawki VAT na gaz – 0%
Od 1 stycznia stawkę VAT na gaz obniżono z 23% na 8%. W lutym doczekamy się zerowej stawki.
Taryfy gazowe
Oprócz obniżki stawki VAT na gaz, tarcza antyinflacyjna 2.0 ma wprowadzić specjalne taryfy na gaz, którymi objęte zostaną instytucje kultury, żłobki, przedszkola, szkoły, gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale.
Obniżka stawki VAT na żywność – 0%
Będziemy mogli zaobserwować, że stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze zostanie obniżona do 0%. Zdaniem Rządu oznacza to oszczędność ok. 45 zł miesięcznie dla przeciętnej rodziny.
Obniżenie stawki VAT na ciepło – 5%
Z tarczą antyinflacyjną 1.0 stawka VAT na ciepło została obniżona z 23% do 8%. Od lutego stawka ta ma wynosić 5%. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, ale także jednorodzinnych domów, które są podłączone do sieci ciepłowniczej.
5% stawki VAT na prąd
W styczniu obniżono stawkę VAT na prąd z 23% do 5% i takie rozwiązanie zostaje przedłużone do końca lipca 2022r.
Obniżka stawki VAT na nawozy – 0%
Dodatkowym wsparciem dla producentów żywności ma być obniżenie stawki VAT na nawozy z 8% do 0%.
Dodatek osłonowy
Kolejnym elementem wsparcia i łagodzenia skutków inflacji jest tzw. dodatek osłonowy. Jest to nowe świadczenie, które ma zrekompensować wzrost cen żywności, gazu i energii elektrycznej. Aby otrzymać dodatek, nie możesz przekroczyć progu w kwocie: 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, 2100 w gospodarstwie jednoosobowym.
Tarcza inflacyjna 2.0 od rządu
Obniżki stawek VAT mają trwać do końca lipca 2022 r. Zapowiedziano, że będą kosztować budżet w okolicach 15-20 mld złotych. Wprowadzenie nowych rozwiązań oraz przedłużenie zmian z tarczy antyinflacyjnej 1.0 ma na celu skuteczne złagodzenie skutków inflacji. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, na którego produkty rząd nałożył nowe stawki VAT musisz zmienić od lutego ceny wielu artykułów na ok. pół roku. Inspekcja handlowa oraz UOKiK są uprawnione do sprawdzenia, czy obniżyłeś ceny towarów. Dzięki temu, średnioroczna inflacja ma wynieść 6-7%.