PrzyjaznaFaktura – zakończenie projektu

zakonczenie projektu przyjazna faktura

Od początku celem projektu PrzyjaznaFaktura była automatyzacja przetwarzania danych, a co za tym idzie eliminacja uciążliwej pracy ręcznej związanej z przepisywaniem danych z faktur i to zarówno papierowych jak i elektronicznych np. PDF. Nasz projekt oparliśmy na uznanych standardach rynkowych w tym QR kodach do płatności oraz plikach JPK_FA. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wdrożenie naszego projektu na dużą skalę może zająć lata. Zakładaliśmy, że państwo może wprowadzić swój system, gdyż elektroniczne fakturowanie jest trendem europejskim. Co więcej przekazaliśmy szczegóły naszego projektu do Ministerstwa Finansów aby mogło ono wykorzystać nasze doświadczenia.  Przygotowaliśmy także pełną infrastrukturę włączając w to mechanizmy automatycznego księgowania w naszych programach. Wobec bardzo zaawansowanego procesu wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur podjęliśmy decyzję o zamknięciu projektu PrzyjaznaFaktura w grudniu 2023 roku.

Pomimo milionów zgromadzonych faktur skala naszego projektu była zbyt mała aby go upowszechnić. Z kolei doświadczenia wdrażania KSeF pokazują jak trudno realizuje się takie projekty na skalę całego kraju. Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom i Klientom, którzy uwierzyli w nasz projekt.

Ufamy, że w pełni elektroniczny KSeF wypełni lukę, którą my próbowaliśmy zagospodarować i doprowadzi do znaczącej redukcji pracy ręcznej co wypełni cele naszego projektu PrzyjaznaFaktura. Doświadczenia z realizacji projektu PrzyjaznaFaktura przyczynią się do jeszcze lepszej realizacji wdrożenia KSeF w naszych programach. Wykorzystamy mechanizmy automatycznego fakturowania, które z czasem chcemy także oprzeć na sztucznej inteligencji, szczególnie w pełnej księgowości. Warto też podkreślić wkład i podziękować całemu zespołowi Varico, który opracował i stworzył od podstaw całą infrastrukturę techniczną i rozwiązania od wysyłania faktur w programie sprzedażowym, poprzez część serwerową, aplikacje mobilne zarówno na Andoida jak i na iOS oraz odbiór faktur w programach księgowych.