JPK jako standard wymiany danych biznesowych

Wraz z początkiem roku Jednolity Plik Kontrolny stał się wiodącym tematem w biznesie. Dzieje się tak głównie za sprawą mikrofirm zobowiązanych do wysyłki JPK_VAT. Jednak na JPK_VAT świat się nie kończy, a dopiero zaczyna. Od lipca wchodzą elektroniczne kontrole skarbowe dla wszystkich typów firm. Czy to jednak musi oznaczać same straty i dodatkową pracę? Na pewno nie.

Wszystkie programy do fakturowania muszą wystawiać pliki JPK_FA, a każdy program księgowy pliki JPK_VAT. Dlaczego zatem nie wykorzystać standardu JPK do wymiany danych i procesów automatyzacji? Automatyzacja jest na ustach wszystkich w środowisku biznesowym. Nie ma się co dziwić, gdyż rosnące koszty pracy, presja czasu i globalizacja robią swoje. Trzeba wobec tego działać. Jeśli nasz kontrahent potrafi wysłać do Ministra Finansów pełną treść swojej faktury to dlaczego nie może nam jej przysłać? Dzięki temu zautomatyzujemy: płatności, księgowanie oraz import faktur. Jednak aby to się stało w jakiś cudowny sposób plik JPK_FA musi dotrzeć razem z fakturą do nas.

Najlepiej jakby działo się to automatycznie, bezwarunkowo i bez udziału ludzi. Właśnie o to chodzi w przyjaznym fakturowaniu – faktura była dostarczana zawsze łącznie z plikiem JPK_FA, który pozwala na automatyzację procesów importu i księgowania. Jeśli do tego dodamy pięcioletni standard płatności mobilnych opracowany przez Związek Banków Polskich w postaci QR kodów mamy komplet – możemy automatyzować płatności za faktury i to nie płacąc nikomu żadnych prowizji. Wystarczy zeskanować kod aplikacją bankową lub za pomocą specjalnego oprogramowania odczytać z kodu szczegóły płatności. Do tego celu na komputerze świetnie nadaje się metoda przeciągnij i upuść.

Najważniejsze w procesach automatyzacji jest to, aby oprogramowanie biznesowe pozwalało na import plików JPK, a nie tylko je eksportowało do organów skarbowych. Najlepszym tego przykładem jest import JPK_FA w zakresie zarówno faktur sprzedaży co jest w miarę oczywiste, ale także faktur zakupu. Formalnie Minister Finansów nie wymaga obecności faktur zakupowych w strukturze JPK_FA, ale że takie wymogi były na wiosnę 2016 roku i potem zostały obniżone można to wykorzystać do wymiany danych.