Polski ład – kwota wolna

Z rządowego programu “Polski ład” najbardziej skorzystają najmniej zarabiający oraz emeryci. W projekcie znajdziemy plany obniżenia podatku, nowy próg podatkowy, jednolite składki zdrowotne, a także wzrost kwoty wolnej od podatku. Na co warto zwrócić uwagę?

Dla kogo niższe podatki?

Gospodarka stale przyspiesza, a Polska często zostaje w tyle na tle innych państw. W związku z tym, planowane jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dla wszystkich pracujących Polaków. Taki poziom porównywalny będzie z takim krajem jak Francja, czy Niemcy. Jeszcze 5 lat temu kwota ta była 10 razy niższa. Dzięki temu 18 mln. pracujących Polaków i emerytów zapłaci niższy podatek, bądź całkowicie będzie z niego zwolniony. Przypominamy, że to osoby z najmniejszymi zarobkami płacą relatywnie najwyższe składki i podatki. “Polski ład” ma na celu dostosowanie poziomu światowego do polskich realiów.

Rewolucyjne zmiany “Polskiego ładu”

Oprócz obniżenia podatków, program “Polski ład” niesie za sobą więcej zmian. Między innymi polepszeniu ma ulec system emerytalny, a 90% emerytów zapłaci niższe podatki. Próg podatkowy od którego płaci się 32% podatku wzrośnie do 120 tys. zł. Wyższy podatek ma obowiązywać dopiero u Polaków zarabiających powyżej 11 tys. zł miesięcznie. Na zmianie skorzysta więc klasa średnia oraz osoby najmniej zarabiające.

Istotną rzeczą jest także ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej i również sposób jej naliczania. Likwidacja ryczałtu na składkę zdrowotną dla działalności gospodarczych ma na celu zniechęcić pracodawców do wypychania pracowników i oferowania im umów cywilno-prawnych. Składka zdrowotna będzie liczona proporcjonalne  dochodu na poziomie 9%.

Korzyści Polskiego ładu

Reforma ma przyczynić się do polepszenia sytuacji finansowej Polaków. Pracownicy zarabiający najmniej skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku, czy 0% PIT dla płacy minimalnej. Sytuacja samozatrudnionych i pracowników na umowę o pracę ma się nieco wyrównać. Program “Polski ład” ma się przyczynić do tego, aby zatrudnienie na umowę o pracę było bardziej korzystne niż umowy cywilno-prawne (tzw. śmieciówki). Niższe obciążenia wynagrodzeń mają pomóc wielu Polakom uzyskać większą zdolność kredytową.

Zmiany związane z projektem “Polski Ład” odciążą osoby, które mają jedne z najniższych zarobków w Polsce. Dzięki takim zmianom jakie szykuje rząd Polakom będzie łatwiej podjąć decyzję dotyczącą przyszłości jak np. budowa domu, czy kupno mieszkania. ”Polski ład” ma być programem dającym wiele możliwości i wspierającym rozwój gospodarczy i demograficzny w naszym kraju.