Dnia 8 kwietnia 2014 roku zakończyło się wsparcie systemu operacyjnego Windows XP przez firmę Microsoft, a teraz i Windows Vista czeka ten sam los.
Przed zakończeniem wsparcia dla Windows XP specjaliści, jak i sami użytkownicy, toczyli gorące dyskusje na temat bezpieczeństwa dalszego korzystania z systemu XP pozbawionego wsparcia Microsoft. Pojawiało się wiele obaw odnośnie ataków złośliwego oprogramowania i wzrostu ich liczby. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Poniżej znajduje się kilka informacji na temat pracy z systemem operacyjnym, dla którego zakończyło się wsparcie.
Jaki wpływ na naszą codzienną pracę ma korzystanie z systemu Windows pozbawionego wsparcia technicznego ze strony Microsoft? Po pierwsze, po zakończeniu wsparcia nasz system operacyjny staje się przestarzały. Oznacza to m.in. tyle (i aż tyle), że po zaktualizowaniu danego programu na naszym komputerze do nowszej wersji (np. przeglądarki internetowej, dowolnej aplikacji, komunikatora) może okazać się, że nie współgra on z naszym przestarzałym systemem i przez to nie działa, tak jak powinien. Również nowe funkcje programów komputerowych, wykorzystywanych w codziennej pracy, mogą być niedostępne po ich aktualizacji na przestarzałym systemie. Po drugie, często pracując na systemie Windows bez wsparcia używamy dość leciwego i niezbyt już “świeżego” sprzętu komputerowego. Nic nie jest wieczne. Musimy się zatem liczyć z możliwością nagłej, nieoczekiwanej awarii, która przeważnie niesie ze sobą fatalne skutki.
Czy można pracować na przestarzałym systemie? Tak. Jednak przysporzy nam to dużo więcej czynności, o które musimy zadbać, aby móc bezpiecznie go użytkować. Jedną z tych czynności jest korzystanie z systemu operacyjnego bez łączenia się z internetem, ew. z routerem NAT ale tutaj występują pewne ograniczenia. Inne czynności, które trzeba zastosować po zakończeniu wsparcia systemu operacyjnego, na którym pracujemy, są dość uciążliwe i jedynie doraźne.
Poniżej kilka wskazówek dla użytkowników pracujących na przestarzałym systemie:
- jeżeli nie masz najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego na którym pracujesz – powinieneś uaktualnić go do najnowszej wersji, która wyszła przed zakończeniem wsparcia,
- musisz pożegnać się z przeglądarką Internet Explorer oraz śledzić aktualne informacje na temat pracy innych przeglądarek – firma Firefox zapowiada, że nie będzie wspierała swoich przeglądarek na przestarzałych systemach,
- jeśli chcesz uniknąć błędnego przetwarzania formatów danych, czeka Cię aktualizowanie na bieżąco wszystkich programów tj. MS Office, przeglądarka internetowa, czytnik plików PDF, wtyczki, itp.,
- powinieneś odinstalować wszystkie nieużywane bądź mało używane programy – jest to standardowa czynność przyspieszająca pracę każdego komputera i systemu,
- możliwe, że będziesz musiał zainstalować płatną wersję oprogramowania antywirusowego aby w pełni chronić swój komputer przed cyberatakami,
- upewnij się, że Twój system operacyjny został wyposażony w odpowiedni pakiet bezpieczeństwa z wbudowanym firewallem oraz funkcją ochrony przed eksploitami,
- pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii bezpieczeństwa swoich danych – zawsze powinno się to robić, a w szczególności gdy pracuje się na przestarzałym systemie i komputerze już nie pierwszej świeżości.
Jak widzicie trochę tego jest, a to tylko niektóre z obowiązkowych rzeczy o których trzeba pamiętać pracując na przestarzałym systemie Windows.
Co mówią specjaliści? Specjaliści, w tym dyrektorzy firm zajmujących się oprogramowaniem antywirusowym, jednoznacznie podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmiana systemu operacyjnego. Inne rozwiązania są jedynie doraźne i nie zapewniają pełnej ochrony danych oraz swobody pracy w dłuższym okresie użytkowania przestarzałego systemu Windows.
Brak wsparcia dla Windows Vista! Microsoft poinformował niedawno, że tak jak w przypadku sławnego Windows XP, dnia 11 kwietnia 2017, również kończy wsparcie dla Windows Vista. Nie będą już wydawane nowe aktualizacje dla tego systemu. Mimo, że Windows Vista w opinii użytkowników jest mniej przyjazny niż XP, funkcjonuje w niektórych firmach czy domach. Pytanie czy po zakończeniu wsparcia będzie również używany, tak jak cieszący się wciąż popularnością Windows XP. Może użytkownicy będą mieć teraz większą motywację do wybrania nowszych wersji Windows 8 czy 10. Okaże się to po dniu 11 kwietnia 2017. Natomiast teraz, wiadomo już na pewno, że użytkownicy Windows Vista czy XP muszą głęboko zastanowić się nad zmianą systemu operacyjnego.
Podsumowując. Można nadal używać systemu Windows po zakończeniu jego wsparcia przez Microsoft, ale na pewno na tym nie zyskamy, a wręcz przeciwnie możemy nawet i stracić. Zakup nowego systemu operacyjnego owszem, jest inwestycją, ale w szybkim czasie może się okazać, że bardzo opłacalną.
Zatem drogi użytkowniku programów Varico, jeśli pracujesz na Windowsie XP i Vista rozważ zakup nowego systemu operacyjnego. Unikniesz przede wszystkim wielu czasochłonnych czynności opisanych wyżej, które i tak nie zabezpieczą w 100% Twoich danych przed atakami złośliwego oprogramowania i na pewno nie ułatwią Ci codziennej pracy. Warto zastanowić się również jak będzie wyglądała aktualizacja programów Varico na Windows Vista. Zapytaj nas o to!