Zasady zawieszenia działalności

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. W takiej sytuacji polskie prawo oferuje przedsiębiorcom pewne możliwości, umożliwiając im tymczasowe zawieszenie działalności zamiast jej całkowitej likwidacji. Czy zatem możliwe jest zrobienie przerwy w funkcjonowaniu firmy? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy stoją przed trudnym wyborem dotyczącym przyszłości swojego biznesu. W niniejszym artykule przyjrzymy się zasadom zawieszenia działalności, omawiając, kiedy i na jakich warunkach można skorzystać z tego rozwiązania oraz jakie są jego konsekwencje.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Według ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, zasady dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej są szczegółowo uregulowane w artykule 22. Prawo to przysługuje jedynie przedsiębiorcom zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG):

  • mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli nie mają zawartych umów o pracę z osobami fizycznymi; 
  • możliwe jest także zawieszenie działalności, jeśli przedsiębiorca zatrudnia osoby przebywające na urlopach związanych z rodzicielstwem, pod warunkiem że pracownicy ci nie łączą urlopu z wykonywaniem pracy.

Prawo to przysługuje również wspólnikom spółek cywilnych, zarówno tym, którzy prowadzą dodatkowo jednoosobową działalność gospodarczą, jak i tym, którzy są zaangażowani w więcej niż jedną spółkę cywilną.

Przedsiębiorca może zawiesić działalność w każdej chwili, z dowolnego powodu, na dowolnie długi okres, pod warunkiem że zawieszenie nie będzie krótsze niż 30 dni. Możliwe jest również wielokrotne zawieszenie działalności. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG.

Jak i gdzie można dokonać zawieszenia działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej wymaga złożenia formularza CEIDG-1, który pełni również funkcję wniosku o wpis do ewidencji. Jeśli przedsiębiorca jest wspólnikiem istniejącej spółki cywilnej, musi także wypełnić załącznik CEIDG-SC.

Wniosek o zawieszenie działalności można złożyć na kilka sposobów:

  • Osobiście w urzędzie miasta lub gminy.
  • Przez pełnomocnika, z uwzględnieniem opłaty za pełnomocnictwo wynoszącej 17 zł (z wyjątkiem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, rodzicom, dziadkom, dzieciom lub wnukom, które jest zwolnione z opłat).
  • Listownie, pod warunkiem notarialnego poświadczenia podpisu oraz dołączenia dokumentu poświadczającego do wniosku.
  • Elektronicznie z użyciem podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym e-PUAP, podpisu osobistego z dowodu osobistego.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku i trwa do dnia określonego w tym nim. Może trwać także do momentu, w którym złożymy wniosek o wznowienie działalności gospodarczej lub nastąpi takie ustanowienie zarządu sukcesyjnego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Skutki zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i pewne ograniczenia, które przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę.

Korzyści:

  • Przedsiębiorca przestaje płacić zaliczki na podatek dochodowy.
  • Nie ma obowiązku składania pliku JPK_V7.
  • Brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ następuje wyrejestrowanie z ZUS.

Ograniczenia:

  • W okresie zawieszenia nie wolno prowadzić działalności gospodarczej ani uzyskiwać z tego tytułu przychodów.
  • Przedsiębiorca nie może wykonywać na podstawie umowy zlecenia lub dzieła usług, które obejmowały działalność przed zawieszeniem.
  • Nie można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, co wpływa na rozliczenia podatkowe.

Dodatkowo okres zawieszenia działalności nie jest wliczany do stażu pracy, który jest wymagany do uzyskania prawa do emerytury.

Przedsiębiorca może natomiast:

  • wykonywać czynności, dzięki którym zachowa lub zabezpieczy źródła przychodów, 
  • przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem działalności gospodarczej,
  • sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie,
  • brać udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych dotyczących działalności prowadzonej przed zawieszeniem,
  • wykonywać wszelkie obowiązki wynikające z przepisów prawa,
  • uzyskiwać przychody finansowe, w tym te związane z działalnością prowadzoną przed zawieszeniem,
  • podlegać kontroli skarbowej na zasadach obowiązujących przedsiębiorców prowadzących działalność.

Okresy zawieszenia działalności w KPiR

W naszym programie Książka Przychodów i Rozchodów KPiR można w prosty sposób wprowadzić okresy zawieszenia działalności. Wystarczy z menu głównego wybrać Funkcje->Lista firm.

okresy zawieszenia działalności kpir

Następnie wybrać opcję Inne->Okresy zawieszenia działalności, która wyświetli listę okresów zawieszenia działalności danej firmy.

okresy zawieszenia działalności kpir 2 lista

Na tym dialogu można dodać lub zmodyfikować dodany wcześniej okres zawieszenia, lub usunąć wybraną pozycję. 

Szczegółowe informacje znajdują się w naszej bazie wiedzy w artykule poświęconym temu tematowi.