Wykup auta z leasingu 2022

auto z leasingu

Leasing jest narzędziem, który pozwala przedsiębiorcy rozłożyć koszty w czasie. Jak zmienił się sposób wykupu samochodu z leasingu na osobę prywatną w 2022 roku? Jeżeli posiadasz firmę i zamierzasz wykupić auto firmowe do użytku poza firmą — sprawdź, co powinieneś wiedzieć o nowych przepisach. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się wszystkim najważniejszych informacji. 

Kupno auta na umowę leasingu oznacza, że osoba może korzystać z przedmiotu. Przedsiębiorca wybiera konkretny model samochodu. W zamian za comiesięczną opłatę ratalną przedsiębiorca może korzystać z samochodu wraz z wliczonymi ubezpieczeniami i innymi korzystnymi usługami. Po upływie czasu spłaty, leasingobiorca może wykupić auto i stać się jego właścicielem. 

Co oznacza wykup auta z leasingu? 

Po zakończeniu trwania umowy leasingu istnieje możliwość wykupienia go po uiszczeniu kwoty wskazanej na umowie. Warto wiedzieć, że wartość ta jest o wiele niższa niż aktualna cena rynkowa danego samochodu, co jest korzyścią dla przedsiębiorcy. W zależności od wysokości raty miesięcznej oraz czasu trwania spłaty, kwota ta jest bardzo niska, nawet 1% wartości początkowej auta. Dopiero po wykonaniu tej opłaty osoba staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. 

Zmiany dotyczące wykupu pojazdu z leasingu

Od 2022 roku każda sprzedaż samochodu z leasingu będzie zakończona obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Jeśli od wycofania pojazdu z firmy (czyli wykupu na użytek prywatny) nie minie okres sześciu lat, przychód ten zostanie potraktowany jako przychód z działalności gospodarczej. Ponadto w niektórych przypadkach taki wykup samochodu z leasingu może być nawet niemożliwy w zależności od formy działalności. 

Taki wykup auta być do czasu popularnym sposobem wśród przedsiębiorców, od tego roku jednak istnieją utrudnienia. Oprócz podatku dochodowego istnieje również opłata składki zdrowotnej ZUS. W zależności od rozliczania firmy wynosi ona 9% dochodu lub 4,9%. Przedsiębiorca nie ma możliwości jej odliczyć, optymalizując w ten sposób podatek. Nawet jeśli po wykupie samochodu do majątku prywatnego, zakończysz działalność firmy, nadal należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży samochodu.

Wykup auta do majątku prywatnego a podatek VAT

Czy nowe przepisy dotyczą również podatku VAT? Nie. Wykup auta z leasingu nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od towarów i usług. Jest traktowany jedynie jako dostawa towaru. Przedsiębiorca nie musi więc korygować odliczeń VAT z faktur leasingowych. Późniejsza sprzedaż samochodu również nie wiąże się z zapłatą podatku VAT.

Rozliczenie wykupu samochodu 

Jeśli wartość wykupionego z leasingu samochodu jest wyższa niż 10 000 zł (dla podatnika VAT decydująca jest wartość netto) powstaje obowiązek ujęcia go w ewidencji środków trwałych, a następnie dokonania amortyzacji. Jeżeli wartość nie przekracza 10 000 zł – cena nabycia może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu bez konieczności amortyzacji.

Pomimo wielu utrudnień związanych z nowymi przepisami, zakup auta w formie leasingu nadal jest bardzo popularny. Jeżeli przedsiębiorca nie chce mieć tylu zobowiązań, istnieje również możliwość wynajmu długoterminowego. Warto jednak pamiętać, że wykup auta na leasing zawsze ma korzystniejsze warunki niż zakup gotówkowy. Największym utrudnieniem jest długi okres sprzedaży wykupionego auta, który wynosi aż sześć lat