Wycofanie algorytmu SHA-1 – komunikat

 

Szanowni Państwo,

Z dniem 1 lipca 2018, wchodzi w życie zmiana technologiczna polegająca na wycofaniu algorytmu SHA-1 z zastosowań związanych ze składaniem zaawansowanego podpisu lub pieczęci. Od 2 lipca, do składania kwalifikowanego podpisu elektronicznego (najpowszechniejszy rodzaj podpisów zaawansowanych) powinien być stosowany nowszy algorytm SHA-2.

W związku z tym, wszyscy klienci, którzy uzyskali nowy certyfikat powinni zaktualizować oprogramowanie do wersji min. 18.05.C, które będzie umożliwiało prawidłowe wysyłanie e-deklaracji. Na wcześniejszych wersjach naszych programów podpis nie będzie działał.

Certyfikaty kwalifikowane wygenerowane przed 2 lipca br. zachowają ważność do końca okresu w nich wskazanego, chyba że wcześniej ich status został zmieniony na nieważny. Nie muszą Państwo kupować nowych certyfikatów.

Wprowadzana zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa z uwagi na osłabienie dotychczas stosowanych algorytmów kryptograficznych. Więcej informacji znajdą Państwo na stronach NCCERT oraz kwalifikowanych dostawców usług zaufania.