Wybór odpowiedniego biura rachunkowego 2022

wybór-odpowiedniego-biura-rachunkowego

Decyzja o rozpoczęciu współpracy z biurem rachunkowym to ważny krok w rozwoju dla każdej firmy. Wielu z przedsiębiorców, nigdy nie miało styczności z rachunkowością, dlatego decydują się oddać księgowość w ręce specjalistów. Na rynku pojawia się ogrom fachowców w tej branży. Umożliwia to klientowi podjęcie słusznego wyboru. Jakie więc oczekiwania mają klienci wobec biura rachunkowego? 

Jak wybrać biuro rachunkowe? 

Zadaniem biura rachunkowego jest przede wszystkim usługa prowadzenia ksiąg na podstawie dowodów księgowych. Ustalanie wyniku finansowego oraz inwentaryzacja stanu rzeczywistego aktywów i pasywów to kolejny obowiązek. Księgowi zajmują się również dbaniem o sprawozdania finansowe

Najważniejszym krokiem przy wyborze podmiotu księgowego, jest wybór kilku kluczowych ofert. Najpierw należy zwrócić uwagę na koszta jakie chcemy przeznaczyć. Kluczowa jest lokalizacja firmy, liczba obsługiwanych klientów i inne najważniejsze aspekty wedle uznania, np. znajomość języków obcych. Należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, aby mieć świadomość czego oczekujemy.  Warto sprawdzić, czy biuro rachunkowe posiada certyfikat Ministerstwa Finansów (nie jest potrzebny od 2014), ponieważ oznacza to, że firma jest na rynku już od dłuższego czasu i posiada większe doświadczenie. Ten aspekt może być bardzo ważny dla wielu klientów. 

Podczas poszukiwań powinno się również sprawdzić, czy biuro oferuje dostęp do wszystkich dokumentów księgowych w dowolnym momencie. Biuro prowadzi księgowość za klienta, ale powinien mieć on możliwość sprawdzać na bieżąco co dzieje się w księgach rachunkowych i podatkowych

Czym klienci kierują się podczas wyboru biura rachunkowego?

  • Rekomendacje oraz opinie w internecie – w dobie internetu opinie oraz wizerunek każdej firmy w internecie ma znaczenie. Również podczas wybierania biura rachunkowego. 
  • Dostępność i elastyczność pracy biura – dogodne godziny pracy, możliwość formy kontaktu preferowanej przez klienta (e-mail, telefon, komunikator itp.).
  • Poczucie bezpieczeństwa i zaufanie – powierzając swoje finanse osobie trzeciej, oczekuje się przede wszystkim zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Przedsiębiorca musi mieć pewność, że wszelkie działania zostaną wykonane prawidłowo oraz w terminie. W razie wszelkich problemów fachowiec udzieli pomocy. 
  • Wyszkolenie pracowników biura – odkąd posiadanie licencji księgowej nie jest wymagane, należy we własnym zakresie dowiedzieć się o odbywanych szkoleniach pracowników.
  • Wielkość zespołu – większa liczba pracowników nie oznacza wyższej jakości usług, jednak w przypadku sytuacji kryzysowych przydatne jest posiadanie dodatkowych rąk do pracy .
  • Specjalizacja w danej branży – w przypadku dużych firm istotne jest aby specjaliści w swoich dziedzinach obsługiwali przedsiębiorstwo. Jest to korzystniejsze niż w przypadku uniwersalnych księgowych. 

Nie istnieje sprawdzony sposób na uzyskanie 100% pewności wyboru odpowiedniego biura rachunkowego. Jednak zastosowanie się do powyższych wskazówek może sprawić, że wybór będzie lepiej przemyślany. Analizując kilka najlepszych ofert należy sprawdzić je w zakresie wszystkich aspektów, przede wszystkim dlatego, że bezpieczeństwo księgowości w firmie to niezwykle istotna sprawa.