Wnioski z raportu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce o JPK, czyli dlaczego księgowi nie są zadowoleni.

Połowa stycznia za nami, a temat JPK ciągle jest na językach. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce postanowiło sprawdzić, jak obowiązkowe wdrożenie oceniają sami zainteresowani oraz jakie problemy dotyczą księgowych.

Kilkustronnicowy raport przedstawia wyniki badania wśród społeczności księgowych z całej Polski, których reprezentowało 361 przedstawicieli. Uczestnicy badania mieli ocenić zmiany spowodowane wprowadzeniem JPK, wskazać największe problemy oraz jak wdrożenie wpłynęło na ich pracę, a także jak temat wygląda pod kątem finansowym – zarówno dla biur rachunkowych, jak i zarobków księgowych. Jak wynika z badań, wprowadzenie JPK – pomimo kampanii o szerokim zasięgu – nie do końca poszło zgodnie z planem.

JPK z jakimi problemami się zmagamy?
Trzech na czterech księgowych uważa, że wraz z obowiązkiem JPK dla mikroprzedsiębiorców ilość ich pracy znacząco wzrosła, choć nie przełożyło się to na zwiększenie płacy, gdyż ponad połowa biur rachunkowych nie podwyższyła cen swoich usług. Do tematu JPK podchodzi się z uwagą i ostrożnością, ale wciąż pojawiają się problemy, m.in. technologiczne. Jednym z nich jest konieczność zmian struktury pliku na podstawie wytycznych publikowanych przez Ministerstwo Finansów tylko z niewielkim wyprzedzeniem. Udostępniony przez Ministerstwo program Klient JPK 2.0 radzi sobie dobrze tylko z typowymi operacjami gospodarczymi i nie przewiduje obsługi mniej standardowych wariantów, które pojawiają się w obrocie gospodarczym. Księgowi również sygnalizują, że znaczącym problemem dla nich jest weryfikacja poprawności danych kontrahentów.

JPK co na to księgowi?
Przedsiębiorcy są zatem zmuszeni do zakupu drogich programów i zatrudnienia dodatkowej osoby do wprowadzania i analizowania danych – opiniuje Marcin Gałka, specjalista ds. wdrażania i audytu programów ERP

Dobry program księgowy, który skutecznie rozwiąże problemy księgowych opisane w raporcie, wcale nie musi być drogi, a przede wszystkim może pozwolić na szybką i efektywną pracę. Każdy program do obsługi JPK powinien posiadać darmową wersję próbną, która zachęci do zakupu pełnej licencji i wieloletniej pracy na oprogramowaniu. Ważne, aby programy były na bieżąco aktualizowane – zarówno ze strony producenta zapewniającego programy, jak i ze strony obsługującego księgowego.