Wirtualne kasy fiskalne w dobie koronawirusa

Wybuch epidemii koronawirusa, wywrócił dotychczasowe plany do góry nogami, te osobiste, ale również związane z rozporządzeniami państwowymi. Covid-19 spowodował, że obowiązkowe przejście na wirtualne kasy fiskalne zostało przeniesione na kolejne lata

Gdzie i kiedy będą wymagane wirtualne kasy fiskalne?

Lokale zajmujące się gastronomią, a także branże hotelowe, będą musiały obowiązkowo wprowadzić wirtualne kasy online. Salony fryzjerskie, punkty medyczne i gabinety kosmetyczne wirtualne kasy fiskalne, według rozporządzenia, także będą musiały wprowadzić jako jedne z pierwszych. Przed rozwojem epidemii termin był wyznaczony na 1.01.2021 rok. Na dzień dzisiejszy korzystanie z takiego rozwiązania nie jest konieczne, wirtualne kasy fiskalne stanowią alternatywę dla obecnych kas rejestrujących. Główny Urząd Miar każdorazowo musi przeprowadzić na kasach wirtualnych proces certyfikowania. Na samym początku wirtualne kasy miały używać tylko branże transportowe. Dotyczyły one firm przewozowych, które do rozliczania płatności używają aplikacji, jak np. Uber. Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży dla rolników ryczałtowych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, kasę fiskalną w postaci oprogramowania będą musieli nabyć od 2023 roku.

Wymogi techniczne dla wirtualnych kas fiskalnych

Wejście w życie nowych przepisów niesie za sobą pewne wymagania techniczne dla kas, które występują w postaci oprogramowania. Ponadto określono sposób użytkowania wirtualnych kas fiskalnych:

  • metoda prowadzenia ewidencji,
  • sposób w jaki należy zakończyć używanie kas, w momencie zakończenia, działalności gospodarczej lub pracy kas,
  • sposób na wystawianie dokumentów innych niż wydruk przy zastosowaniu kas, a także inne ważne i szczególne przypadki.

Wirtualne kasy online według Ministerstwa, mają zmniejszyć działania w szarej strefie, z powodu obniżenia kosztów całkowitych posiadania kasy rejestrującej. Podobnie jak kasy online, będzie można korzystać z funkcji przesyłania danych do systemu teleinformatycznego poprzez sieć telekomunikacyjną.

Powód wprowadzenia wirtualnych kas fiskalnych

Państwo polskie nie bez powodu wprowadza wirtualne kasy fiskalne. Nowy obowiązek wiąże się z próbą uszczelnienia systemu podatkowego. Ponadto jest to chęć całkowitego wyeliminowania luki w VAT. Innym powodem powstania kas online jest chęć wprowadzenia płatności bezgotówkowych, czy wprowadzenie nowego protokołu komunikacyjnego do centralnego repozytorium kas. Rząd dąży również do pozbycia się przestarzałych urządzeń, przez które kontrola nie przebiega w sposób prawidłowy.