Wirtualna kasa fiskalna

Świat idzie do przodu, a co za tym idzie zmienia się również technologia. Coraz więcej osób nie chce przyjmować papierowych paragonów, które często blakną i łatwo je zgubić. Popularne stają się elektroniczne paragony wysyłane przez wirtualną kasę fiskalną na pocztę klienta lub bezpośrednio do aplikacji na jego telefon komórkowy. Oprogramowanie to zrewolucjonizuje podejście do fiskalizacji, a cały proces będzie szybszy i nie będzie wymagać dodatkowego sprzętu. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? 

Co to jest wirtualna kasa fiskalna?

Do 2021 roku aby drukować paragony fiskalne należało zakupić specjalne urządzenie: kasę lub wirtualną kasę fiskalną. Taki sprzęt jest produkowany od połowy lat dziewięćdziesiątych i obecnie ma już funkcję wysyłki online raportów do Krajowej Administracji Skarbowej. Rok 2021 miał być prawdziwym przełomem w tym zakresie. Zarówno kasy, jak i wirtualne kasy fiskalne mogą mieć postać oprogramowania, zainstalowanego na już posiadanym przez użytkownika urządzeniu. Mogą z nich korzystać przedsiębiorcy z niektórych branż. Na posiadanym już komputerze z systemem Windows można legalnie wystawiać paragony fiskalne. Wszystko co jest niezbędne to pobranie oprogramowania, jego zainstalowanie i fiskalizacja. Cały proces jest zautomatyzowany i może go wykonać użytkownik komputera. Nie jest konieczny żaden specjalistyczny personel. Co ważne, zafiskalizowane oprogramowanie jest przypisane do komputera i jeśli będziemy chcieli wystawiać paragony z użyciem innego urządzenia desktopowego, będzie wymagane ponowne wykonanie całego procesu. Wirtualna kasa fiskalna do prawidłowej pracy wymaga oprogramowania, które emituje paragony fiskalne. Wystarczy aby program był zgodny z najpopularniejszym protokołem Posnet Thermal* stosowanym już od wielu lat.

Różnice między wirtualną kasą fiskalną, a e- drukarką fiskalną 

Kasa fiskalna różni się istotnie od drukarki fiskalnej. Wirtualna kasa fiskalna jest oprogramowaniem, które umożliwia wystawianie paragonów samodzielnie czyli żaden inny program nie jest niezbędny. Wirtualna Kasa fiskalna posiada zarówno katalog towarów jak i przypisane do nich stawki podatku VAT, a nawet może posiadać wiele innych informacji. E-drukarka fiskalna czyli Wirtualna Drukarka Fiskalna to oprogramowanie do “fiskalizacji” paragonów, które są wystawiane na specjalistycznym oprogramowaniu. Z reguły tego typu programy wystawiają paragony, paragony fiskalne, faktury VAT i inne dokumenty. Mają szereg kartotek w tym towarów, kontrahentów, stawek VAT.

Dlaczego warto wybrać wirtualną kasę fiskalną

Wirtualna kasa fiskalna Mobi Kasa ma wiele zalet w stosunku do fizycznej drukarki fiskalnej. Po pierwsze, można ją zakupić tylko na aktywny czas sprzedaży. Jeśli sprzedajemy sezonowo, np. lody latem, nie potrzebujemy kasy przez cały rok, tylko na przykład przez 4 letnie miesiące. Po drugie wirtualna kasa fiskalna nie wymaga specjalistycznego serwisu. Aktualizacje są wgrywane automatycznie i koszt jest z tego powodu niższy. Po trzecie e-drukarka wystawia e-paragony, a te w przyszłości zastąpią paragony papierowe, aby zredukować zużycie papieru. Wystawienie e-paragonu jest dodatkowo praktycznie bez kosztowe. Po czwarte wirtualna kasa fiskalna jest online, czyli spełnia najnowsze wymagania Ministerstwa Finansów i jeśli te wymagania się zmieniają to aktualizacja spowodują spełnienie nowych wymagań.

*Posnet – nazwa własna zastrzeżona dla firmy Posnet Polska SA