Świąteczny nastrój udziela się nam już od grudnia. W tym okresie planujemy wigilię, kupujemy choinkę, prezenty i spędzamy więcej czasu z rodziną i bliskimi. Także w pracy chcemy poczuć święta. Wiele firm decyduje się więc na zorganizowanie wigilii firmowej. Czasami spotykamy się w biurze, a czasem w restauracji, czy większej sali. Czy wigilia firmowa może być rozliczona w kosztach? Dowiedz się z artykułu.
Czy wigilia firmowa to koszt podatkowy?
Co do zasady takie wydarzenia pracownicze stanowią koszt uzyskania przychodu. Należy pamiętać o spełnieniu określonych warunków. Impreza pracownicza, którą chcemy wrzucić w koszty, musi mieć określony cel motywacyjno-integracyjny. Co to oznacza? Przepisy jasno mówią, że kosztem uzyskania przychodów są te wydatki, które ponosimy w celu osiągnięcia jakiegoś przychodu. Najprościej mówiąc, wigilia firmowa będzie kosztem podatkowym, jeśli wpływa pozytywnie na wydajność pracowników i przychody firmy. Samo spędzanie ze sobą czasu, czy jedzenie nie jest jasno określonym celem.
Wspólna kolacja wigilijna pracowników powinna przyczynić się do poprawy relacji między pracodawcą a pracownikami oraz do integracji pracowników. To natomiast jest kluczowe do poprawy wydajności pracy. Dobra atmosfera w firmie wpływa dobrze na poczucie przynależności do przedsiębiorstwa.
Wigilia firmowa dla pracowników i kontrahentów
Spotkania wigilijne to w wielu firmach już tradycja. Czasem bardzo kosztowna. Wigilia firmowa dla pracowników wpłynie na efektywność ich pracy, jeśli będzie służyć budowaniu ich motywacji. To pracodawca jest odpowiedzialny za to, żeby udowodnić, że takie spotkanie miało określony cel i można je powiązać z kosztami uzyskania przychodu. Dobrą praktyką jest połączenie wigilii firmowej z omówieniem planów na przyszły rok, lub podsumowaniem wyników bieżącego roku. Co więcej, warto spisać raport z przebiegu spotkania. Wystarczy, że będzie to agenda, lub materiały, które wykorzystaliśmy w prezentacji.
Czy wigilię dla kontrahentów także można zaliczyć do kosztów? Niekoniecznie. Warunkiem do zaliczenia wydatków z wigilii firmowej do kosztów jest organizacja tego wydarzenia wyłącznie dla pracowników firmy. Jeżeli zapraszamy także osoby towarzyszące, lub parterów biznesowych, to części wydatków nie będziemy mogli wliczyć w koszty. Wszystko jednak zależy od tego, czy obecność kontrahentów na takiej imprezie wypłynie na uzyskiwane przychody, dzięki poprawie relacji biznesowych. W tym przypadku wliczenie wydatków do kosztów będzie możliwe. Takie wydatki związane z partnerami biznesowymi są jednak często traktowane jako reprezentacja i wtedy nie mamy możliwości rozliczenia ich w kosztach.
Jak rozliczyć wigilię firmową w kosztach?
Przede wszystkim ważna jest wspomniana wcześniej dokumentacja ze spotkania. Musi jasno wynikać, że celem wigilii firmowej były:
- integracja pracowników,
- poprawa atmosfery w firmie,
- motywacja pracowników.
Przedsiębiorca ma możliwość odliczenia podatku VAT od tych wydatków, które służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. W przypadku wigilii firmowej zorganizowanej w restauracji nie będziemy mogli odliczyć wszystkich wydatków. VAT od usług gastronomicznych nie podlega opodatkowaniu, co oznacza, że jeśli ta restauracja przygotowuje i podaje jedzenie, to pełnego VATu z faktury nie odliczymy. Zaksięgujemy fakturę tylko za organizację, na przykład wynajęcie miejsca.
Podsumowując
Przy organizowaniu wigilii firmowej pracodawca przed wrzuceniem wszystkich wydatków w koszty musi upewnić się, czy dany rodzaj wydatków może być tak księgowany. W art. 23 ust. 1 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT znajdziemy listę takich wydatków.