VAT e-commerce – zmiany w przepisach

vat-e-commerce-zmiany

Zakupy internetowy zyskują coraz większą popularność. Duży wpływ miała na to także pandemia i “lockdown”. Możemy robić zakupy gdziekolwiek jesteśmy i praktycznie o każdej porze dnia. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe, kurier dostarczy nam towar w wybrane miejsce. Z punktu widzenia konsumenta e-commerce to prosta sprawa. Zdecydowanie inaczej postrzega to przedsiębiorca zajmujący się handlem elektronicznym. 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej weszły w życie przepisy podatkowe wprowadzające zmiany dot. e-commerce i importu tzw. małych przesyłek.

VAT e-commerce

Już w maju tego roku rozpoczęło się wdrożenie unijnego pakietu VAT e-commerce wraz z ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 1163). Czego dotyczą zmiany?

  • Nowa definicja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) zastępująca definicję “sprzedaży wysyłkowej”.
  • Wprowadzenie definicji sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI).
  • Nowe procedury i uproszczenia dla rozliczania transakcji związanych z e-commerce (OSS, IOSS, USZ).
  • Likwidacja zwolnienia z VAT w całej UE dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro.
  • Nowe obowiązki dla sklepów internetowych i platform e-commerce.

Procedury OSS oraz IOSS

Procedura OSS jest rozszerzeniem MOSS, czyli mini one stop shop (mały punkt kompleksowej obsługi). Wcześniej przedsiębiorcy, którzy dokonywali sprzedaży usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych na rzecz konsumentów w różnych krajach UE i poza nią, mogli rozliczać VAT tylko w państwie swojej rezydencji podatkowej. W ramach OSS mogą z tej procedury (unijnej i nieunijnej) korzystać podatnicy zajmujący się handlem elektronicznym. Z procedury nieunijnej tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w UE, a dokonują sprzedaży dla konsumentów w UE.

Warunki rejestracji w OSS:

  1. składanie elektronicznie jednej kwartalnej deklaracji VAT w państwie członkowskim;
  2. wypłacanie należnego VATu innym państwom członkowskim za pośrednictwem OSS;
  3. nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT w innych państwach – obowiązek występuje tylko w przypadku rozliczania transakcji innych niż objęte OSS;
  4. od wszystkich transakcji objętych procedurami szczególnymi trzeba rozliczać VAT wyłącznie przez system OSS;
  5. obowiązek prowadzenia ewidencji transakcji rozliczanych w OSS elektronicznie i przechowywania jej przez 10 lat.

Procedura IOSS dotyczy rozliczania VATu należnego państwu członkowskiemu konsumpcji z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych, za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji (np. PL). Wartość przesyłki nie może przekroczyć 150 euro. Dodatkowo, dla importu takich przesyłek przewidziano zwolnienie z VAT.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość

Przedsiębiorcy, który sprzedawał towary za pomocą e-sklepu w Unii Europejskiej towarzyszyło wcześniej wiele formalności. Miał obowiązek rejestracji jako podatnik VAT w każdym kraju członkowskim, w którym przekroczył konkretny próg sprzedaży. Oprócz rejestracji należało prowadzić ewidencję VAT oraz wysyłać deklarację VAT w kilku państwach jednocześnie. Nowe regulacje, czyli czyli WSTO zamiast sprzedaży wysyłkowej mają to uprościć.

WSTO

Zasadą w transakcjach wysyłkowych z jednego państwa członkowskiego do drugiego jest opodatkowanie w kraju konsumpcji. Jest to kraj, w którym kończy się wysyłka towarów do nabywcy. Podatnik, aby rozliczyć podatek VAT w tym państwie, może:

  • zarejestrować się w tym kraju i tam składać deklarację VAT i płacić podatek;
  • wybrać procedurę OSS i płacić podatek należny innym państwom.

Spełniając pewne warunki miejscem opodatkowania (miejscem dostawy WSTO)  może być państwo, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia transportu do nabywcy.

Aby tak się stało dostawca musi posiadać siedzibę działalności gospodarczej na terytorium jednego państwa członkowskiego. Co więcej, towary muszą być wysyłane do państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie siedziby. Całkowita wartość WSTO i usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (usług TBE) w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym nie może przekroczyć 10 tys. euro. 

Wybór miejsca dostawy w przypadku WSTO odnosi się do wszystkich dostaw.

Definicja sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI)

Specjalne zwolnienie z VAT (obowiązujące w UE) od importu towarów o wartości do 22 euro zostało zlikwidowane. W pakiecie VAT e-commerce znalazła się jednak nowa definicja sprzedaży na odległość towarów importowanych. SOTI to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz. Także wtedy, jeśli dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów. Musi jednak spełnić pewne warunki: 

  • dokonywać dostawy do podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, którzy nie mają obowiązku rozliczania WNT lub B2C;
  • dostarczać towary, które nie są nowymi środkami transportu ani towarami, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego.

Zmiany w przepisach

Prawidłowe rozliczanie transakcji z zastosowaniem nowych regulacji prawnych może stanowić wyzwanie. Nie tylko dla przedsiębiorców działających w e-commerce, ale także dla księgowych. Warto przeanalizować nowe przepisy, definicje i obowiązki w ramach prowadzonej działalności.