Oddajesz krew? Sprawdź czy przysługuje Ci ulga

ulga dla honorowych dawców krwi

Krwiodawstwo to dobrowolna i nieodpłatna pomoc. To oznacza, że osoby, które zdecydowały się oddać krew, nie otrzymują z tego tytułu zapłaty. Jednak czy na pewno? W ramach podziękowania za poświęcony czas została wprowadzona ulga dla honorowych dawców krwi. Sprawdź, jakie dodatkowe przywileje mają honorowi dawcy krwi. 

Honorowy dawca krwi – kim jest?

Honorowym dawcą krwi jest każda osoba, która chociaż raz w życiu oddała krew. Dodatkowo osoby, które często oddają krew, mogą liczyć na wyróżnienie w postaci specjalnego odznaczenia. 

By otrzymać złotą odznakę ,,Honorowy Dawca Krwi I Stopnia’’ kobiety muszą oddać 15 litrów krwi, mężczyźni natomiast 18 litrów. Srebrną odznakę otrzymają kobiety, które oddały co najmniej 10 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali 12 litrów. Jeśli chcemy uzyskać brązową odznakę, Panie muszą oddać 5 litrów krwi, a Panowie 6 litrów. 

Należy również pamiętać, że przed oddaniem krwi każdy krwiodawca musi wypełnić kwestionariusz, a także przejść badania lekarskie.

Ulga dla honorowych dawców krwi

Podatnicy, którzy zdecydowali się oddać krew, mogą uwzględnić tego typu darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym. Ważne, by odliczyć ją w roku podatkowym, w którym rozliczają zeznanie PIT. To oznacza, że darowiznę z 2022 roku należy uwzględnić w deklaracji składanej w 2023 roku. 

PIT, a ulga dla honorowych dawców krwi

Darowiznę w formularzu PIT-36 lub PIT-37 mogą odliczyć podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą odliczyć darowiznę w formularzu PIT-28. Dodatkowo należy pamiętać o dołączeniu do zeznania załącznika PIT/O, w którym należy wskazać kwotę odliczenia, a także dane obdarowanego, którym jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Kwota odliczenia w ramach ulgi 

Wysokość ulgi jest zależna od ilości, a także składników oddawanej krwi. Kwotę możemy uzyskać, mnożąc ilość oddanej krwi przez obowiązujący ekwiwalent pieniężny za litr krwi lub składnika. Kwota jest uwzględniona w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty

W przypadku rzadkiej grupy krwi, ustalona kwota wynosi 130 zł za litr oraz 1 zł za mililitr krwi pobranej od dawców krwinek wzorcowych do celów diagnostycznych. 

Dawca, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom, które poprzedzają pobranie krwi lub jej składników, w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza, może spodziewać się kwoty 200 zł za litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia. W przypadku osocza pobranego od dawcy, poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom, kwota za 1 litr wynosi 350 zł. 

Nawiązując do powyższych przypadków kwotę zabiegu uodpornienia również określono w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Za pierwszy zabieg uodpornienia dawcy, rekompensata pieniężna wynosi 50 zł, natomiast za każdy kolejny 25 zł. Za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia ustalona kwota to 1 zł. 

Należy jednak pamiętać o maksymalnych limitach rocznych. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra krwi pełnej natomiast kobieta 1,8 l.

Ulga dla honorowych dawców krwi – komu nie przysługuje? 

Nie wszyscy jednak mogą liczyć na ulgę dla honorowych krwiodawców. Ulga nie przysługuje podatnikom, rozliczającym się w formie podatku liniowego PIT 36-L, bądź karty podatkowej. 

Dodatkowe przywileje dla honorowych dawców krwi 

Honorowym dawcom krwi przysługuje nie tylko ulga w ramach rocznego rozliczenia PIT. Mogą oni liczyć na szereg dodatkowych przywilejów. Obecnie na dzień oddanie krwi, a także na dzień następny, krwiodawcom przysługują 2 dni wolnego

Krwiodawcy z odznaczeniem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mogą natomiast liczyć na: 

  • możliwość skorzystania z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych poza kolejką, w placówkach ZOZ-ów,  
  • zniżki na komunikację miejską, w zależności od danego miasta, 
  • zniżki na zakup niektórych leków, 
  • ulgi i zniżki w hotelach, schroniskach, sklepach i punktach usługowych, zrzeszonych wokół inicjatywy ,,Dawcom w darze’’.

Dodatkowo każdemu honorowemu dawcy krwi na podstawie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kalorii. Jest to 8 czekolad, wafelek oraz sok lub 9 czekolad.  

Jak uzyskać zaświadczenie do ulgi? 

Żeby uzyskać zaświadczenie, uprawniające do ulgi dla honorowych dawców krwi należy przejść przez rejestrację w centrum krwiodawstwa. Informację na temat ilości oddanej krwi oraz usprawiedliwienia nieobecności otrzymamy od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.