Turkus okiem Varico – Jak wspierać zespół?

Kiedyś kierownik wydawał polecenie, a ktoś je wykonywał. Dzisiaj działamy już inaczej, ale wsparcie nadal jest potrzebne. Wsparcie nie polega na tym, aby robić coś za kogoś, ani na tym aby udzielać rad, czy nie daj Boże wydawać polecenia. Dzisiejsze Varico budujemy na przekonaniu, że wszyscy chcemy się rozwijać, brać odpowiedzialność i że jesteśmy kompetentni w tym czego się podejmujemy.

Często jednak sama kompetencja nie wystarczy i potrzebne jest wsparcie. Jest kilka obszarów, które powinniśmy rozwinąć aby wspomagać samoorganizację. Napiszemy dzisiaj o trzech.

Coaching

Temat bardzo ostatnio modny i warto abyśmy z tego dobrze skorzystali. Dobrze czyli prawdziwie, gdyż coaching bywa różnie rozumiany. Coaching to “interaktywny proces rozwoju” i jest to proces, a nie jednorazowe wydarzenie. Coach nie daje rozwiązań, zadaje pytania i podsumowuje ustalenia, których dokonał sam klient coachingu. Bardzo popularny jest także coaching wewnątrz organizacji (w Varico na razie na małą skalę, ale liczymy na rozwój w tym zakresie).

Mentoring

Mentor to ktoś, kto ma większe i często bogatsze doświadczenie, a sam mentoring to “partnerska relacja między mistrzem a uczniem zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia”.  Czyli jak widać także określenie mentoringu brzmi bardzo turkusowo: relacja partnerska i nastawiona na rozwój potencjału.

Mediacje

Konflikty w zespole to coś równie naturalnego jak zmiana. Coś, co na pewno nas dotknie, ale czy zaboli zależy tylko od nas. Konflikt bierze się często z różnych “interesów” i to jest normalne. Pytanie zatem brzmi: jak konfliktem zarządzać, a nie jak się go pozbyć? Jednym z dobrych rozwiązań jest mediacja, czyli “metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji”. Mediator to ktoś, komu zależy na tym, aby strony konfliktu się ze sobą porozumiały. Dodatkowo odkryły to co ich łączy, a nie uwypuklały różnic.

Zaledwie prześlizgnęliśmy się po tych trzech szalenie interesujących i skutecznych metodach, gdyż naszym celem było wzbudzić Waszą ciekawość do zgłębiania tych obszarów, aby zostać: coachem, mentorem czy mediatorem. Wewnętrznym czy zewnętrznym to już od Was zależy!