Prosty sposób na zabezpieczenie danych firmowych.

Stare przysłowie mówi, że wypadki chodzą po ludziach. Co prawda niektóre sytuacje kryzysowe rzeczywiście należą do rzadkości, ale perspektywa innych może dotknąć każdego z nas. Jedną z takich sytuacji jest utrata danych firmowych, która może spowodować wymierne starty finansowe. Jak zabezpieczyć się, aby nie być „mądrym po szkodzie”?

Powodów utraty danych może być tyle ile samych firm, które ich doświadczyły. Do takich zdarzeń przyczynić się mogą ludzie, sprzęt, procedury lub zwykły przypadek. Od zalania wodą, przez awarie elektryczności po niepożądane działania osób trzecich – wszystko to może sprawić, że stracimy dostęp do newralgicznych dokumentów, niezwykle istotnych w codziennym działaniu przedsiębiorstwa. Niezależnie od powodów, każda taka sytuacja będzie wiązała się ze stresem oraz stratą czasu i pieniędzy na działania naprawcze.

Zabezpieczenie danych sposób na brak ryzyka ich utraty

Redukcja ryzyka

Chociaż całkowite wyeliminowanie ryzyka jest właściwie niemożliwe, istnieje szereg działań, które możemy podjąć w celu jego zmniejszenia. Jednym z najskuteczniejszych i najłatwiejszych do przeprowadzenia jest archiwizacja (czyli tworzenie kopii zapasowych) dokumentów i kluczowych plików. Do naszej dyspozycji oddano kilka sposobów i narzędzi jej przeprowadzania. Mniejsze firmy mogą ograniczyć się do najprostszych sposobów jednak wraz ze wzrostem ilości i znaczenia dokumentów, sugerowane jest równoległe zastosowane kilku metod.

Wielka płyta

W wielu przypadkach najłatwiejsze i relatywne najtańsze będzie regularne archiwizowanie plików na płytach (obecnie głównie DVD). Większość komputerów stacjonarnych i laptopów wyposażona jest w nagrywarki, a niski koszt samych płyt sprawia, że duża część mniejszych przedsiębiorców decyduje się właśnie na tę metodę. Mimo niewielkich obciążeń finansowych i prostoty, kopiowanie na fizyczne nośniki niesie ze sobą kilka problemów. Płyty łatwo uszkodzić lub zagubić, każdorazowe zgrywanie danych jest czasochłonne i podatne na występowanie błędów. Plastikowe krążki można również bez większych trudności wykraść lub skopiować pliki bez pozwolenia. Jest to zatem metoda wymagająca największej dyscypliny również jeżeli chodzi o regularność i procedury – jeżeli nastąpi awaria, konieczne będzie np. korzystanie ze starszych wersji dokumentów.

Alternatywą dla płyt DVD jest przechowywanie danych na zewnętrznych dyskach. Zakup urządzenia wiąże się w tym przypadku z większym, jednorazowym wydatkiem, ale później nie trzeba przejmować się kosztem nośników. Archiwizacja przebiega również szybciej i może być do pewnego stopnia zautomatyzowana. Nawet najlepsze dyski twarde nie zagwarantują jednak pełnego bezpieczeństwa gdyż nadal pozostają podatne na uszkodzenia, kradzież czy błędy ludzkie.

Z dużej chmury

Biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne problemy związane z archiwizacją danych w formie fizycznej, powstało wiele usług, które działają w przestrzeni internetowej, tzw. „chmurze”. Ta metoda umożliwia m.in. łatwy dostęp do plików z każdego miejsca, pozwala zautomatyzować proces wysyłania dokumentów oraz eliminuje ryzyko związane z fizycznymi uszkodzeniami. Mimo oczywistych zalet, archiwizacja online nie rozwiązuje kwestii wszystkich zagrożeń. Dostępne usługi wiążą się najczęściej z konkretną opłatą za użytkowanie, oferty zwykle limitują ilość dostępnego do wykorzystania miejsca oraz same narzędzia nie mogą być zintegrowane bezpośrednio ze stosowanymi systemami i programami. Nawet wysyłka plików prosto z dysku na serwer nie zagwarantuje również, że podczas przesyłu nie ulegną one uszkodzeniu. Historia pokazuje wiele przypadków, w których nawet tak skuteczne metody okazywały się zawodne.

Zabezpieczenie danych – Zagwarantuj sobie bezpieczeństwo

Zabezpieczenie danych w chmurzePragnąc zapewnić sobie spokój i poczucie pełnej niezawodności sprawdź usługę Gwarancji Odtworzenia Danych. Ta usługa zintegrowana ze wszystkimi naszymi programami zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa firmowych dokumentów. Korzystający z GOD nie musisz przejmować się ilością dostępnego miejsca gdyż jest ono nieograniczone, a dzięki pełnej integracji z oprogramowaniem, regularne archiwizowanie plików jest niezwykle proste. Aby zabezpieczyć swoje dokumenty wystarczą 4 proste kroki a dodatkowo, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń plików, specjaliści Varico pomogą w ich prawidłowym odzyskaniu. Gwarancja Odtworzenia Danych zapewnia Ci maksymalny spokój i pewność ciągłego działania firmy.