Praca zdalna na wspólnych danych

Praca sieciowa szczególnie w czasie pandemii nabrała na znaczeniu. Przed pandemią wielu użytkowników rozumiało to, jako pracę jednoczesną na tych samych danych w siedzibie firmy. Jednak pandemia spowodowała masową pracę zdalną czyli konieczność pracy nadal na tych samych danych, ale z własnych domów, a to już nie to samo.

Są na to dwa sposoby. Dane możemy nadal przechowywać w naszym biurze (siedzibie) albo skorzystać z usług chmurowych. Jeśli dane są nadal u nas w biurze to łączymy się z komputera domowego do naszego stanowiska w biurze i w ten sposób pracujemy. Niezbędne jest jednak aby nasz biurowy komputer był stale włączony (ekologia!) i niezbędne jest specjalne oprogramowania do zdalnego pulpitu. Zobrazujmy tą sytuację:

Jeśli zdecydujemy się na pracę w chmurze, to przenosimy naszą bazę danych i oprogramowanie np. księgowe na serwer chmurowy i możemy łączyć się nim kiedy chcemy i skąd chcemy. Na tych samych danych może pracować kilka pracowników w tym samym czasie. Wtedy płacimy niezależnie od licencji za oprogramowanie także za serwer i odpowiednią liczbę jednoczesnych użytkowników. Nie płacimy zaś za coraz droższy prąd, gdyż serwer nie stoi w naszej siedzibie a komputery w biurze mogą zostać wyłączone. To rozwiązanie możemy przedstawić następująco: