Polski Ład a prywatna jazda autem służbowym

prywatna-jazda-samochodem-sluzbowym

Polski Ład od 2022 r. ma wprowadzić zmiany w związku z korzystaniem z samochodu służbowego również w celach prywatnych. Za sprawą nowych przepisów znaczna część takich osób będzie zmuszona do zapłacenia większego podatku, a także większej składki ZUS pracownika. Dotychczas wartość ryczałtu zależała od pojemności silnika auta. Nowe przepisy mają to zmienić.

Wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych

Jako że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wszelkich niezbędnych środków do wykonywania swoich obowiązków, dotyczy to niekiedy również samochodu służbowego. Zauważalne jest to szczególnie w zawodzie dostawców, przedstawicieli handlowych oraz czasem pracowników biurowych. Pracodawca może wydać również zgodę na używanie pojazdów w celach prywatnych. 

Aby pracownik mógł korzystać z służbowego samochodu do celów prywatnych, potrzebne jest odpowiednie opodatkowane przychodu. Takie wyliczenie jest jednak zbyt trudne do ustalenia w sytuacji nieregularnego używania samochodu, więc zasady te zostały ustalone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady ryczałtu na auto służbowe

Dotychczas do ustalenia wartości ryczałtu brana była pod uwagę pojemność silnika. Wartość świadczenia przysługującemu pracownikowi wynosiła: 

  • 250 zł miesięcznie – w przypadku samochodu o pojemności silnika do 1600cm3, 
  • 400 zł miesięcznie – w przypadku samochodu o pojemności silnika powyżej 1600cm3.

Polski Ład wprowadza nowe zasady ustalania wartości tego świadczenia. Od 2022 r. podczas ustalania ryczałtu będzie brana pod uwagę moc silnika, a nie jego pojemność. W związku z tym, wartość świadczenia będzie wynosić: 

  • 250 zł miesięcznie – jeśli samochód posiada silnik o mocy do 60kW, jest samochodem elektrycznym lub pojazdem napędzanym wodorem,
  • 400 zł miesięcznie – jeśli samochód posiada silnik o mocy powyżej 60kW.

Oznacza to, że znaczna część płacąca dotychczas 250zł, przeskoczy do drugiej stawki, co zwiększy dochody pracownika, za czym idą również wyższe podatki do zapłacenia. Wpłynie to także na składki ZUS. Przychód ten będzie stanowił podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto nową zasadą jest wprowadzenie nieodliczalnej od 2022 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne.