Podsumowanie V Konferencji Zawodowej Biegłych Rewidentów i Doradców Podatkowych w Poznaniu

W czwartek 15 lutego odbyła się V Konferencja Zawodowa, której temat brzmiał “Biegły Rewident i Doradca Podatkowy w erze cyfryzacji”. Organizatorami spotkania byli Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Poznaniu, przy współudziale Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Spotkanie miało miejsce w sali konferencyjnej WTC przy ul. Bukowskiej 12 w Poznaniu i trwało od 10:00 do 15:00. Udaliśmy się tam, aby zaprezentować elektroniczną wymianę dokumentów z klientami biura rachunkowego, sprawne księgowanie bez konieczności przepisywania danych z faktur oraz elementy sztucznej inteligencji w księgowości.

W sali zebrali się przedstawiciele różnych środowisk – Biegli Rewidenci, twórcy oprogramowania dla firm oraz księgowi. Tak szerokie grono zainteresowanych wiązało się z szansą do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń. Szczególnie ciekawy był pierwszy panel, którego temat dotyczył poszukiwania źródeł przychodów i efektywności działania Biegłych Rewidentów i Doradców Podatkowych. Wypowiedzi ekspertów, którzy znają temat od podszewki, były szansą do pogłębienia dotychczasowej wiedzy oraz skłaniały do refleksji, w jakim kierunku rozwija się branża. Jedną z możliwości dyskusji pomiędzy uczestnikami konferencji był poczęstunek zorganizowany w połowie spotkania. Druga część nazwana Nowa przyszłość i wyzwania przed Kancelarią Doradcy Podatkowego i Firmą Audytorską stawiała na dyskusję o przyszłości – specjaliści wyczerpująco odpowiadali na pytania prowadzącego, Mikołaja Trzeciaka.

Dla nas najważniejszym punktem programu była prezentacja innowacji w księgowości, jakimi zajmujemy się od dłuższego czasu. Zależało nam na przedstawieniu korzyści płynących z użytkowania ich na co dzień. Postawiliśmy na krótką prezentację, której bohaterką była Pani Ania – księgowa, matka, a przede wszystkim kobieta cierpiąca na brak czasu. Mamy nadzieję, że zgromadzeni na prezentacji utożsamiali się z postacią i dostrzegli to, co my widzimy od dłuższego czasu.

V Konferencja Zawodowa utwierdziła nas w przekonaniu, że rozwój technologii w tej specyficznej branży jest nieunikniony i niezależnie od pełnionej funkcji warto pochylić się i spróbować jej dobrodziejstw. Zgadzamy się ze słowami prelegentów, iż nie powinniśmy się obawiać zmian – są one nieuniknione, mają pomagać, aby każdemu pracowało się szybciej, łatwiej, ale przede wszystkim efektywniej.