Turkus okiem Varico – Podejmowanie decyzji w turkusie

W Varico temat podejmowania decyzji jest bardzo ważny, a jeszcze ważniejsza jest wiedza jak to robić. Turkus pozwala każdemu z naszych współpracowników podjąć decyzję pod warunkiem, że weźmie za nią odpowiedzialność. Pomimo, że temat nie jest prosty, nie poddajemy się i staramy zminimalizować ryzyko pojawienia nieodpowiednich pomysłów. Jednym z ciekawych “modeli” jest macierz odpowiedzialności RACI.

Podejmuję – odpowiadam

Ten kto podejmuje decyzję bierze na siebie odpowiedzialność. Co to dokładnie oznacza? Pracownicy w Varico mogą być pewni, że każdy ich pomysł zostanie rozważony. Finalnie jednak pomysłodawca jest odpowiedzialny za to jak potoczy się sprawa. Odpowiada on za cały projekt od początku do końca, oczywiście z naszą pomocą i pełnym wsparciem! 

Z kim konsultuję decyzję?

Ważnym aspektem jest to, aby zdać sobie sprawę kogo dana decyzja dotyczy, do kogo warto zwrócić się o pomoc, kto nam może doradzić. Konsultowanie pomysłów ze wszystkimi zainteresowanymi jest cechą firm turkusowych. “Nic o nas bez nas”. Rozmawiaj i dowiedz się co myślą inni, bądź otwarty na opinie i rady!

Kto mnie wesprze?

W decyzjach szczególnie większego kalibru wymagane jest wsparcie. Dotyczy ono nie tylko konsultacji, ale i wykonania. Wsparcie to przeznaczenie czasu, ale i np. swojej sieci kontaktów czy innych zasobów. Staramy się pomóc, ale nigdy nie demotywujemy. To ważne, aby nie zrazić pracownika i nie stłamsić w nim chęci rozwoju. 

Kogo informuję o decyzji?

Gdy decyzja została skonsultowana i podjęta należy ją zakomunikować. Trzeba zastanowić się kto powinien o tym wiedzieć i jakie ważne informacje mamy do przekazania tej osobie w związku z podjętymi działaniami.

Organizacja Turkusowa sama w sobie daje szerokie możliwości samorozwoju pracownika, uczy go samodyscypliny i samoorganizacji. Oprócz tego jest idealnym systemem pracy rozwijającym szacunek wśród pracowników, ścisłą współpracę, czy umiejętne dobieranie sobie ról adekwatnych do naszych zasobów. Turkus nie jest prosty we wdrożeniu, pracy w nim trzeba się nauczyć, trzeba do niego pasować, a przede wszystkim chcieć pasować. Bycie typowym indywidualistą pracującym na własny rachunek, na pewno jest ogromną przeszkodą w takiej organizacji. W Varico mamy ludzi otwartych na takie doświadczenie, którzy czerpią garściami i wyciągają jeszcze więcej z możliwości jakie daje decyzyjność w firmie turkusowej. Takie podejście daje owoce w późniejszym rozrachunku, dzięki czemu mamy zgrany i silny zespół.