Corocznym obowiązkiem podatników jest sporządzenie zeznania rocznego. W zależności od formy opodatkowania dokonujemy tego, korzystając z odpowiednich druków. Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, muszą wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego formularz PIT-28. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak to zrobić!
PIT-28 w 2024 r. – dla kogo i do kiedy?
Obowiązek złożenia zeznania rocznego w formie PIT-28 dotyczy:
- jednoosobowych działalności gospodarczych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- osób, które osiągają przychody z dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu i umów o podobnym charakterze, jednak tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
- spółek cywilnych i spółek jawnych osób fizycznych, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Formularz PIT-28 za 2023 rok można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Natomiast 22 stycznia minął termin opłacenia zaliczki za grudzień, lub IV kwartał.
Złożenie deklaracji PIT-28 po terminie
Zdarza się, że podatnicy nie dotrzymują terminów składania deklaracji podatkowych. Według przepisów Kodeksu karnego skarbowego podlegają karze grzywny, jeśli ujawnili podstawę opodatkowania, czyli prowadzili czynnie działalność, a nie złożyli zeznania rocznego. Wysokość kary zależy wtedy od wysokości podatku, który miał być zapłacony. Niezłożenie w terminie PIT-28 jest traktowane jako wykroczenie, lub przestępstwo skarbowe (jeśli suma podatku przewyższa pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia).
Na takie sytuacje przewidziano jednak instytucję czynnego żalu. Podatnik, który nie dotrzymał terminu złożenia PIT-28 może szybko złożyć odpowiedni dokument do urzędu skarbowego, informując o zaistniałej sytuacji, czyli o popełnieniu takiego czynu zabronionego. Musi też niezwłocznie dostarczyć zaległą deklarację i uregulować podatek.
Utrata prawa do ryczałtu w ciągu roku a zeznanie podatkowe
Biorąc pod uwagę, że możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu dla pozarolniczych działalności gospodarczych zależy od wysokości przychodów, może się zdarzyć, że podatnik utraci możliwość takiego rozliczania w ciągu roku. Przypomnijmy, że limit przychodów osiągniętych w danym roku wynosi 2 mln euro zarówno dla JDG, jak i dla spółek.
Osoby, które straciły prawo do opodatkowania ryczałtem w trakcie roku podatkowego, muszą opodatkować swoje dochody według ogólnych zasad. W takim przypadku konieczne jest złożenie dwóch deklaracji rocznych:
- PIT-28 w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia za poprzedni rok,
- PIT-36 w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia za poprzedni rok.
Ulgi podatkowe za 2023 r.
W tym roku możemy skorzystać z ulgi:
- na złe długi,
- dla rodzin 4+,
- na leki i sprzęt rehabilitacyjny,
- termomodernizacyjnej,
- na powrót,
- abolicyjnej,
- na składki zdrowotne, czy składki społeczne,
- IKZE,
- na samochód,
- PIT 0 dla emerytów,
- na zabytki,
- krwiodawstwo i osocze,
- na terminal płatniczy i koszty jego obsługi,
- odliczenie straty podatkowej
- na składki na związki zawodowe,
- zwrot nienależnych świadczeń,
- na internet.
A także ulgi z tytułu darowizny na:
- cele charytatywno – opiekuńcze Kościołów,
- Kościół,
- rzecz OPP,
- cele edukacji zawodowej,
- tablety i laptopy na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe,
- cele walki z COVID-19.
Jak wystawić PIT-28 w KPiR?
Aby poprawnie wystawić oraz obliczyć deklarację PIT-28 w programie KPiR należy:
- przejść odpowiednio do opcji Księgi i obliczyć podatek dochodowy dla każdego miesiąca w roku poprzez opcję Podatek dochodowy → Obliczenie podatku miesięcznie
2. oraz dla miesiąca grudnia wejść w Podatek dochodowy → Informacja PIT-28.
3. Następnie pojawi się dialog danych do formularza PIT-28, w którym zebrane są wszystkie dane dotyczące rozliczenia rocznego.
4. Po zatwierdzeniu dialogu przyciskiem OK wybieramy jedną z możliwych opcji e-Deklaracji,
a następnie pojawia się wydruk sporządzonej deklaracji.
5. Ostatnim krokiem jest wysyłka e-deklaracji do Urzędu Skarbowego. Możemy to zrobić poprzez przycisk E-deklaracja dostępny na wydruku deklaracji.