Lista płac. Jak wystawić ją prawidłowo w programie?

Lista płac jak wygenerować

Lista płac to dokument księgowy, który określa podstawę naliczenia wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Zawiera informacje o kwocie do wypłaty, składkach ubezpieczeniowych oraz zaliczce na podatek dochodowy. Dzięki niej można sporządzić obowiązkową dokumentację dla ZUS (np. deklaracje ZUS DRA, raporty ZUS RCA, ZUS RSA) oraz dla urzędu skarbowego (np. deklarację PIT-4R).

Lista płac może mieć charakter indywidualny (dla pojedynczego pracownika) lub zbiorczy (dla wielu osób). Może również obejmować wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych, eliminując konieczność wystawiania rachunków do umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Składniki wynagrodzenia – lista płac

Wynagrodzenie zasadnicze to tylko jedna z części pensji pracownika. Oprócz tego istnieją również inne obowiązkowe składniki wynagrodzenia, do których należą:

  • dodatek za pracę w godzinach nocnych,
  • wynagrodzenie za dyżury pełnione poza standardowym czasem pracy,
  • wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy,
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.

Pracodawcy mają także możliwość kształtowania systemu wynagradzania poprzez wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych składników płacy. Należą do nich m.in.:

  • dodatek za staż pracy,
  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek za posiadanie dodatkowych kwalifikacji, np. znajomość języków obcych,
  • dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych,
  • premia regulaminowa.

Aby te dodatki funkcjonowały prawidłowo, konieczne jest jasne określenie warunków ich przyznawania. W takim przypadku decyzja o ich wypłacie nie zależy od uznania pracodawcy, ale od spełnienia ściśle określonych kryteriów zawartych w regulaminie zakładowym.

Natomiast wśród nieobowiązkowych składników wynagrodzenia często pojawia się premia uznaniowa, która jest zależna od decyzji pracodawcy i nie wymaga spełnienia określonych warunków. Jej przyznanie leży w gestii pracodawcy.

Jak w programie KPiR i RP dodać składniki wynagrodzeń i jak się robi listę płac ze składnikami? 

W programach KPiR+RP użytkownik może tworzyć listy płac, definiując składniki wynagrodzenia zgodnie z własnymi potrzebami. Aby dodać nowy składnik, należy przejść do górnego menu i wybrać: Funkcje → Pracownicy → Inne → Składniki wynagrodzeń. W otwartym oknie można dodać nowy składnik wynagrodzenia.

W tym oknie można dodawać zarówno składniki wynagrodzenia, jak i składniki odliczane (np. ubezpieczenia, potrącenia komornicze itp.). Każdy składnik wymaga określenia nazwy, np. „Wynagrodzenie zasadnicze”. Jak widać można określić, czy ma to być pojedyncza kwota, czy kwota z parametrem, czy odliczenie.

Aby utworzyć listę płac ze składnikami, należy wystawić wynagrodzenie oparte na wcześniej zdefiniowanych składnikach. Jeśli mamy wystawione wynagrodzenie z pomocą składników, możemy stworzyć listę płac ze składnikami. Należy przejść do:

Funkcje Pracownicy Zbiorcza Lista Składniki wynagrodzeń na umowie o pracę.

Jeśli chcesz wystawić wiele list płac w programie, sprawdź jak to zrobić w naszej bazie wiedzy. 

Jak wystawić listę płac do wynagrodzeń na umowy cywilno-prawne?

W programach Varico można sporządzić listę płac dla umów cywilnoprawnych takich jak:

  • umowa zlecenie,
  • umowa o dzieło,

Aby móc wystawić listę płac dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie/o dzieło należy wybrać opcję: Funkcje Pracownicy.

Następnie należy wybrać opcję „Zbiorczo”, a w oknie dialogowym przejść do Lista → Wynagrodzenie na umowy cywilnoprawne. Jeśli w programie utworzono grupy pracowników, system zapyta, dla której z nich wygenerować listę płac. W przypadku braku podziału na grupy dostępna będzie jedynie grupa domyślna. Po wybraniu odpowiedniej grupy, do której przypisani są pracownicy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne, należy zatwierdzić wybór.

Kolejnym krokiem jest określenie zakresu dat oraz filtracja według Urzędu Skarbowego. Po zatwierdzeniu tych ustawień program wygeneruje listę płac na umowy cywilnoprawne, gotową do wydruku.

Integracja KPiR i RP Varico

Integrując program KPiR z Rozliczeniem Płac RP, zyskujesz księgowość wraz z kompleksową obsługą kadr i płac. Pakiet KPiR + RP zapewnia wszystkie niezbędne funkcjonalności w ramach jednego, wygodnego rozwiązania.Możesz wypróbować program bezpłatnie przez 30 dni. Dodatkowo Varico zapewnia swoim klientom gwarancję zwrotu pieniędzy. Jeśli zakupiony produkt nie spełni Twoich oczekiwań, wystarczy, że nas o tym poinformujesz, a my zwrócimy Ci Twoje środki. Dowiedz się więcej o gwarancji zwrotu pieniędzy na varico.pl/gwarancja-zwrotu-pieniedzy/.