Księga handlowa – program do pełnej księgowości

Program do prowadzenia księgowości w dobie rozwoju dzisiejszej technologii to już pewnego rodzaju standard. Programów księgowych na rynku jest naprawdę dużo, a co za tym idzie ciężko zdecydować się na ten najbardziej odpowiedni. Co to jest księga handlowa i jakie powinna posiadać funkcjonalności?

Czym są księgi handlowe?

Inaczej nazywane księgą rachunkową, pozwalają uporządkować chronologicznie i całościowo zestawienia zapisów księgowych. Dzięki prowadzeniu księgi handlowej można uzyskać informacje jakie obroty i saldo generuje firma, a także o jej aktywach i pasywach.

Co wchodzi w skład księgi handlowej?

  1. Dziennik
  2. Księga główna
  3. Zestawienie obrotów i sald
  4. Księga pomocnicza
  5. Inwentarz, czyli wykaz aktywów i pasywów

Dla kogo Księga handlowa?

Program Ksh sprawdzi się w każdej firmie, która prowadzi pełną księgowość. Oprogramowanie, które wymaga zainstalowania na dysku w tym przypadku sprawdzi się lepiej niż rozwiązanie chmurowe. Z tego względu, że użytkownik posiada większy zakres różnorodnych modułów i funkcjonalności przydatnych w prowadzeniu księgi handlowej wielu, różnych firm, niezależnie od branży.

Kto ma obowiązek prowadzenia księgi handlowej?

  1. Spółki handlowe,
  2. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli przychody ze sprzedaży w minionym roku obrotowym przekroczyły 2 mln euro,
  3. przedstawicielstwa firm zagranicznych,
  4. banki i inne instytucje finansowe działające w oparciu o prawo bankowe,
  5. jednostki samorządowe, takie jak gminy lub powiaty.

Jakie funkcjonalności powinna zawierać księga handlowa?

Czasochłonny proces rozliczeń powinien być maksymalnie zminimalizowany, ponieważ znacznie ułatwia to księgowanie w firmach o różnych branżach. Dlatego istotnym elementem księgi handlowej, jest intuicyjny interfejs programu. Często, aby kompleksowo prowadzić księgowość firmy potrzebne są programy, które można zintegrować z księgą handlową. Najczęściej takie, które pozwalają na szybkie wybranie odpowiedniego wzoru formularza i bezpieczne wysyłanie do urzędu. Ponadto moduł do rozliczenia płac oraz obsługa systemu e-Deklaracje, pozwalają na prowadzenie pełnej, kompleksowej księgowości.

Bieżąca aktualizacja powinna być nieodłącznym elementem oprogramowania księgowego, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że program posiada wszystkie aktualne zmiany prawne. Regularne odnawianie licencji, daje użytkownikowi również możliwość posiadania wszystkich funkcjonalności, które są zmieniane lub udoskonalane w zależności od potrzeb rynkowych. Funkcja generowania plików kontrolnych w księdze handlowej, pozwala na sprawne rozliczanie dokumentów. Przy prowadzeniu pełnej księgowości istotnym elementem są szablony i automaty księgowe. Gotowe wzory księgowe i ich automatyczne generowanie znacznie skraca czas pracy. Zautomatyzowany mechanizm definiowania bilansu, a także rachunku zysków i strat, powinien być zgodny z ustawą o rachunkowości. Innymi istotnymi elementami księgi handlowej jest obsługa nowych plików JPK_V7M i JPK_V7K oraz eksport danych PPK do instytucji finansowych. Automatyczna archiwizacja danych z programu nie powinna zawierać limitu na serwerach, a więc umieszczanie ich w bezpieczny sposób w usłudze chmurowej jest dobrym rozwiązaniem.

Funkcjonalności w księdze handlowej jest naprawdę bardzo dużo, tak samo jak programów do jej prowadzenia. Jeżeli dopiero zaczyna się przygodę z księgą handlową warto zastanowić się, czy w danym przypadku prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe, oraz który z dostępnych na rynku programów jest najbardziej intuicyjny i prosty w obsłudze. W związku z tym, na początku drogi z oprogramowaniem do księgowości, warto skorzystać z darmowego 30-dniowego okresu próbnego i zapoznać się ze wszystkimi funkcjonalnościami programu.