Koniec wsparcia dla DOS – okazja do rozwoju firmy

DOS

Microsoft DOS jest jednym z systemów operacyjnych, które miały kolosalny wpływ zarówno na rozwój sprzętu oraz oprogramowania jak i popularyzację stosowania rozmaitych systemów informatycznych w wielu firmach. Mimo braku interfejsu graficznego, powstało wiele prostych i skutecznych programów, z których część bywa nawet wykorzystywana po dziś dzień.

Wszystko co dobre musi mieć jednak swój koniec i nie inaczej sytuacja ma się w przypadku wysłużonego DOSa. Nawet najwięksi producenci oprogramowania wycofują się ze wsparcia dla przestarzałego systemu, proponując przejście na nowsze, które oferują lepszą wydajność i znacznie większe możliwości. Jeżeli Twoja firma nadal korzysta z DOSa, to właściwie ostatni moment, aby stosunkowo łatwo i przy niewielkich kosztach dokonać migracji na najnowsze rozwiązania. Jednym z najważniejszych powodów, dla których trzeba zaktualizować oprogramowanie jest zbliżająca się wielkimi krokami konieczność stosowania standardu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) narzucona przez Ministerstwo Finansów. Systemy księgowe oparte o DOS nie są w stanie skutecznie generować plików XML przewidzianych przez standard JPK.

koniec_wsparcia_dos

Nowe możliwości

W tych warunkach, przejście na nowsze oprogramowanie trudno traktować jako zwykły koszt. Tak naprawdę będzie to korzystna inwestycja, która wyraźnie pomoże w rozwoju firmy. Przede wszystkim to znakomity impuls do wymiany sprzętu, a w konsekwencji systemów informatycznych i księgowych, na odpowiadające aktualnym standardom. To właśnie one pozostają w centrum zainteresowania osób zajmujących się finansami firmy i samych przedsiębiorców gdyż bezpośrednio wpływają na ich pracę. Nowe wersje pozwalają wykorzystywać automatyzację procesów księgowych, pracę zdalną, automatyczne aktualizacje czy rozwiązania oparte o centra danych online.

Funkcjonalność można dodatkowo zwiększać o kolejne moduły i opcje generowania przydatnych raportów. Formularze i wnioski mogą być wysyłane drogą elektroniczną prosto do odpowiednich urzędów sprzyjając kolejnym oszczędnościom czasu i pieniędzy. Ilość zmian jest tak znaczącą, że nawet po krótkich testach absolutnie nie ma się ochoty wracać do poprzedniej technologii.

Wybierz lepszego dostawcę

Przy okazji wprowadzanych zmian warto zastanowić się również nad dostawcą stosowanych rozwiązań. Programy ciągle ewoluują, zmienia się sytuacja na rynku i warunki biznesowe dlatego to, co jeszcze do niedawna było najlepszą opcją, obecnie nie musi być optymalną technologią. Ponowne porównanie propozycji poszczególnych przedsiębiorstw, zasięgnięcie świeżych opinii czy analiza własnych potrzeb może skłonić do wyboru korzystniejszego dostawcy. Część firm, w tym również Varico, oferuje możliwość przeniesienia do swoich systemów pozwalając na szybkie i bezproblemowe przejście na najnowsze rozwiązania.

Milowe kroki

Aktualizacja oprogramowania to także doskonała okazja do wymiany sprzętu komputerowego. Ostatnie 20 lat rozwoju sprzętowego to zdecydowanie więcej niż jedna epoka czy generacja – wielordzeniowe procesory, gigabajty pamięci RAM, panoramiczne monitory czy współpraca z rozwiązaniami mobilnymi to tylko najbardziej widoczne zmiany, które nastąpiły od czasów gdy na komputerach niepodzielnie rządził DOS. Współczesny sprzęt oferuje nieporównanie większy komfort oraz znaczną poprawę wydajności pracy również samych pracowników. Jego wymiana podniesie zatem efektywność działań operacyjnych na każdym poziomie i pozwoli na zainstalowanie najnowszego oprogramowania.