JPK obowiązkowe dla mikrofirm od 2018 roku.

Rozpoczął się rok 2018 a z nim nowy obowiązek dla mikrofirm związany z comiesięczną wysyłką plików JPK. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już od zeszłego roku dwoi się i troi aby przygotować przedsiębiorców do tego zadania.

Założono, że mikrofirmy są najmniej wyposażone ze wszystkich w nowoczesne narzędzia informatyczne. Faktycznie, część z nich wystawia faktury ręcznie czy też za pomocą arkuszy kalkulacyjnych lub nawet w edytorach tekstu. Mamy już jednak inne czasy niż kiedyś. Wiele bardzo przydatnego oprogramowania jest dostępne bez opłat w tym świetne programy do fakturowania. Nie ma zatem konieczności, aby obowiązek wystawiania i wysyłki plików JPK realizować (jak szkoli KAS) za pomocą arkuszy czy plików CSV. Przygotowano ponad osiemdziesięcio-slajdową prezentację przedstawiającą poprawne wykonywanie tego procesu. Pytanie brzmi, po co, skoro jest dedykowane oprogramowanie, które nie tylko wystawia faktury, ale także generuje poprawne pliki JPK_VAT.

Przy wyborze programu do fakturowania warto wybrać taki, który dodatkowo generuje pliki JPK_FA. Na razie nie są one niezbędne, ale od lipca 2018 staną się obowiązkowe przy każdej kontroli skarbowej. Nowością od 2018 roku jest możliwość podpisywania plików za pomocą tak zwanego profilu zaufanego ePUAP. Taki profil warto wyrobić jeśli jest się przedsiębiorcą. Za jego pomocą można załatwić spory zakres spraw urzędowych nie odchodząc od komputera; sam profil jest bezpłatny.

Za pomocą dobrego programu do fakturowania wyposażonego w wystawianie plików JPK_VAT czy JPK_FA wygenerowanie plików JPK to kilka kliknięć myszką, a cała trudność sprowadza się do wybrania okresu czasu, za który plik ma zostać wygenerowany. Podpisanie pliku i jego wysyłka wymaga trochę gimnastyki, ale także nie przekracza możliwości zwykłego zjadacza chleba. Można się tego bardzo szybko nauczyć, co obrazuje poniższy filmik.

Mikroprzedsiębiorcy powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wysyłka plików JPK_VAT od stycznia to dopiero początek obowiązków w tym zakresie. Od lipca na wezwanie KAS będzie trzeba składać komplet plików JPK (do 5) zawierających o wiele więcej informacji niż tylko te z rejestrów VAT. Jest to zatem temat do przemyślenia, a nawet do zmiany oprogramowania księgowego na takie, które sobie z tym poradzi. Niektórzy z przedsiębiorców na pewno wybiorą się do biur rachunkowych, aby zdjąć z siebie ten obowiązek. Warto w takiej sytuacji dobrać sobie księgowego na start.