JPK – co robić, jeśli nie wiesz jakie pliki wysłać?

 Niektóre biura rachunkowe ostrzegają swoich klientów o obowiązku wysyłki plików JPK na polecenie Ministerstwa Finansów.

Jednak co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie jest świadomy co powinien posiadać?

zapytaj interaktywnego doradce

Nie tylko plik JPK_VAT?

Informacja o tym, że każdy przedsiębiorca jest zobligowany do posiadania pliku JPK_VAT i jego comiesięcznej wysyłki jest wszystkim znana i praktykowana. Ten plik JPK jednak nie wystarczy. Od 1 lipca 2018r. każdy przedsiębiorca prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych ma obowiązek wysyłki nie tylko pliku JPK_VAT, ale także tych z danymi z faktur, wyciągów bankowych, informacji o magazynie i wiele innych. Struktury możesz zobaczyć TUTAJ. Finalnie ma to doprowadzić do sytuacji, w której Ministerstwo Finansów będzie w stanie przeprowadzić kontrolę wielu przedsiębiorstw w jednym czasie. Co więcej, kontrolujący nie będą musieli fizycznie odwiedzać firm.

Po kogo stronie leży wina, czyli kara?

W sytuacji, w której 76% małych i średnich firm prowadzi księgowość w biurze rachunkowym jest to prawdziwe wyzwanie dla obu stron, aby nie było rozbieżności w danych. Przedsiębiorca, który korzysta z usług księgowej może znaleźć się w sytuacji, w której podczas kontroli zabraknie kilku niezbędnych plików JPK. Kto więc ponosi odpowiedzialność? Osoba zajmująca się finansami w firmie, właściciel, księgowa, biuro rachunkowe? Zdania są podzielone. Za niezłożenie pliku JPK w terminie grożą kary, a przeważnie żadna z ww. stron nie weźmie na siebie winy za to przeoczenie.

Uchroń się od niezasadnej odpowiedzialności!

Obiektywnie patrząc przedsiębiorca może zarzucić swojemu pracownikowi, że ten nie poinformowała go o dokładnej ilości i charakterystyce plików – przecież powinien posiadać taką wiedzę i o wszystko zadbać. Jest to jednak obowiązek przedsiębiorcy. To on powinien posiadać niezbędne programy, które pozwolą na generowanie wszystkich wymaganych plików. Świadomość przedsiębiorców jest niska, a samo Ministerstwo Finansów nie podejmuje większych kroków, aby pomóc im w rozwiązaniu problemu jakie pliki JPK powinni dostarczyć.

Księgowo – edukuj! Przedsiębiorco – ucz się!

Nie czekaj na bezpodstawne oskarżenia. Wiemy, że posiadasz wiedzę niezbędną, którą mógłbyś się podzielić z przedsiębiorcą. Uprzedź Twojego klienta i edukuj go bez marnowania własnego czasu. I tak już masz dużo na głowie! Jeśli będzie miał problem jakie pliki JPK powinien wysłać przy ew. kontroli – poleć mu Interaktywnego Doradcę.