Jaki program księgowy wybrać na 2021 r.?

e-sprawozdania finansowe

W dobie nowych technologii firmy z sektora MŚP decydują się na elektroniczną księgowość, ponieważ dzięki niej szybciej, bardziej komfortowo, a wreszcie bezpieczniej poprowadzą swoją firmę przez cały rok podatkowy. Znaczna część właścicieli wie, że włączenie odpowiedniego oprogramowania jest kluczowym czynnikiem w biznesie, a wybór ten może zdecydować nawet o sukcesie lub upadku firmy. Droga ta jednak nie jest prosta i skończyć się może na zapytaniu “Jaki program księgowy wybrać?” w rezultacie czego typować możemy nawet kilkanaście rozwiązań. Który program księgowy dla małych i średnich firm wybrać na 2021 r.?

Funkcjonalności dostosowane do firmy

Jeśli właśnie założyłeś firmę to pewnie zastanawiasz się czy program do księgowości jest Ci potrzebny. W końcu na rynku istnieje wiele rozwiązań, a każdy z nich ma identyczne funkcje. Odpowiedź jak zwykle brzmi: “to zależy”. Wiele firm posiada gotowe rozwiązania usprawniające biznes dedykowane pod wielkość przedsiębiorstwa. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy sytuacja za kilka lat nie ulegnie zmianie?

Jeśli zamierzasz rozwijać własną działalność powinieneś wybrać takie oprogramowanie, które elastycznie dopasuje się do wymagań w każdej fazie rozwoju firmy. Musisz pamiętać, że przejście z jednego systemu na drugi w trakcie roku podatkowego będzie trudne do wykonania. Sprawdź, czy oprogramowanie można pakietować z innym, rozszerzyć funkcjonalność, czy zapewnić sobie dodatkowy moduł lub kolejne stanowisko w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Jeżeli jest to możliwe masz pełne zabezpieczenie, że program księgowy zawsze spełni Twoje oczekiwania i dostarczy podstawowe rozwiązania dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Program aktualny z obowiązującym prawem

W 2019r. Ministerstwo Finansów wprowadziło aż 7 znaczących zmian prawnych dot. rachunkowości i 51 projektów z którymi przedsiębiorca musi być na bieżąco, aby prowadzić biznes zgodnie z prawem.  Nie sposób śledzić na bieżąco wszystkie wprowadzane zmiany. Szczególnie, że w dużej mierze to jedynie księgowa lub osoba prawnie obyta zrozumie kilku lub czasem kilkunastostronicową dokumentację Ministerstwa. Posiadając licencję na program, który będzie stale aktualizowany, przedsiębiorca nie będzie musiał zawracać sobie głowy męczącym i nieefektywnym monitoringiem. Dodatkowymi zaletami przy wybraniu odpowiedniego oprogramowania księgowego są darmowa baza wiedzy lub filmy instruktażowe wyjaśniające jak obsłużyć nową funkcjonalność programu.

Wdrożenie i wsparcie przez cały rok podatkowy

Najlepszym wyborem jest zakup programu, który jest na tyle intuicyjny, że nie wymaga dodatkowych działań, aby go prawidłowo obsłużyć. Prowadzenie księgowości w KPiR jest proste i przejrzyste. Dzięki intuicyjnemu panelowi Książka Przychodów i Rozchodów może być prowadzona przez każdego niezależnie od branży. To możliwe dzięki wyjątkowej automatyzacji i łatwości obsługi. Ta zasada dotyczy nie tylko samego użytkownika programu do księgowości, ale także wszystkich pozostałych osób, które pośrednio korzystają z oprogramowania. Wiemy, że szczególnie na początku swojej biznesowej drogi księgowość może wydać się skomplikowana. Specjalnie dla takich klientów przygotowaliśmy dedykowane szkolenia z programów online i stacjonarnie.

Samo wdrożenie programu księgowego to nie wszystko. Najlepszy program księgowy 2021 r. to taki, który posiada darmowe wsparcie serwisowe przez cały okres trwania licencji. Tym samym klient ma możliwość dodania nielimitowanej liczby zgłoszeń, a my zobowiązujemy się do ich rozwiązania. Pomoc powinna być darmowa (bez dodatkowych opłat) jeżeli wina leży po stronie programu. 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów do małej i pełnej księgowości. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów. Zwróć uwagę na w.w. cechy i wybierz najlepszy program księgowy na 2021r. dla Twojej firmy.