Elektroniczne paragony – czy przestaniemy drukować paragony?

Rozwój technologiczny przynosi nam coraz więcej możliwości. Częściej niż kiedyś korzystamy z naszych smartfonów. Telefony służą nam w codziennych czynnościach, innych niż tylko dzwonienie i pisanie SMSów. Społeczeństwo bardzo intensywnie wybiera rozwiązania online i usługi informatyczne. Wiele spraw wolimy teraz załatwić przez internet. Czy papierowe paragony przechodzą do lamusa?

E-paragon w praktyce

Paragon jest dokumentem, który potwierdza zrealizowaną transakcję finansową. Elektroniczny paragon klient otrzymuje bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową. Teraz, gdy musimy zachowywać dystans społeczny takie rozwiązanie jest najlepsze. Co więcej, w coraz większym stopniu odchodzi się od tych papierowych wersji. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu na brak przystosowania wszystkich kas fiskalnych. Prawo zezwala na wykorzystanie wyłącznie elektronicznych paragonów, jednak urządzenia nie są na to gotowe.

Dzięki e-paragonom nie tylko oszczędzamy tony papieru. Odpowiednio zabezpieczony dokument online możemy w razie potrzeby bez problemu znaleźć i sprawdzić czego dotyczy. Paragon papierowy z czasem blaknie i nie mamy możliwości odczytania jego treści. Poza tym, na elektroniczny paragon nie czekamy przy drukarce fiskalnej, co usprawnia proces sprzedaży. Drukarka może się zaciąć i bywa także, że w trakcie drukowania zabraknie papieru.

Minusy elektronicznych paragonów

Zdecydowanie zaletą e-paragonów są poszerzone funkcje (kontrolne czy analityczne), szybkość oraz to, że nie musimy martwić się o jego zagubienie. Co zatem zaliczymy do wad? Obecnie największą niewiadomą jest dostosowanie urządzeń fiskalnych do zmian. Wprowadzenie elektronicznych paragonów może dla wielu przedsiębiorców oznaczać przymus wymiany sprzętu.

Nie wyklucza to jednak większego zainteresowania e-paragonem. Inwestycja w nowy sprzęt fiskalny może okazać się niezbędna do rozwijania biznesu. Papierowe paragony także miały kiedyś swój początek. Nowe, elektroniczne rozwiązania to przyszłość, do której firmy będą musiały (i chciały) się dostosować.

Przyszłość paragonów

Nabywca wciąż ma możliwość wybrania tradycyjnej formy paragonu. Kiedy się to zmieni? Najważniejsze jest budowanie świadomości konsumentów. Stale dążymy do ułatwiania prostych czynności. Automatyzację widzimy już prawie na każdym kroku. Wprowadzenie wyłącznie paragonów elektronicznych jest tylko kwestią czasu. Większość instytucji bankowych już dziś udostępnia dla klientów aplikacje mobilne. Zapewne to tam najbezpieczniej będzie przechowywać wszelkie dowody zakupu. Środowisko, o które coraz bardziej chcemy dbać, także podziękuje nam jeśli ograniczymy zużycie papieru.