Jakie sprawy można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym w 2022 roku?

Jakie sprawy można załatwić w e- urzędzie skarbowym

W czasach gdzie popularność zyskują wszelkie rozwiązania online nie mogło zabraknąć również tego typu urzędów. E-Urząd Skarbowy to kanał komunikacyjny pomiędzy urzędem skarbowym a klientem. Został upubliczniony zaledwie w lutym 2021, a już zalogowano się do niego ponad 60 mln razy. Pierwszy pakiet e-usług w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) dostępny jest od 1 lutego 2021 r., natomiast jego pełna funkcjonalność zostanie osiągnięta w 2022 r. Serwis pozwala na załatwienie wielu spraw online bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu oraz o dowolnej porze. Co zatem załatwimy poprzez e-Urząd Skarbowy? 

Logowanie do e-Urzędu Skarbowego 

Do serwisu nie trzeba się rejestrować, wystarczy zalogować się odpowiednimi danymi. Jak? Aby zalogować się do serwisu należy wejść na podatki.gov.pl. Można z niego korzystać 24 godziny na dobę z dowolnego urządzenia. Istnieją cztery możliwości zalogowania: profil zaufany, e-Dowód, przez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Personalizacja danych umożliwia dostęp do przeznaczonych informacji oraz usług. 

Dane w e- Urzędzie Skarbowym 

W zakładce “Twoje dane” możesz sprawdzić i zweryfikować poprawność danych, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa. Są to:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • NIP (jeżeli istnieje),
  • adres zamieszkania,
  • dane kontaktowe (e-mail, numer telefonu),
  • rachunek bankowy.

Usługi w e- Urzędzie Skarbowym

E-US jest najbardziej kojarzony z przesyłaniem e-PIT, lecz to również wiele innych usług, płatności czy korekcji. W e-Urzędzie Skarbowym można załatwić bardzo wiele spraw bez wychodzenia z domu. Przedmiotem usług online są niemal wszystkie usługi urzędu tradycyjnego. Które? 

Twój e-PIT 

to najpopularniejsza e-usługa polskiej administracji. Twój e-PIT jest dostępny dla podatników, którzy składają zeznania podatkowe PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38. Twój e-PIT umożliwia zaakceptowanie wstępnie wypełnionej przez KAS deklaracji PIT-37, PIT-28, PIT-36 lub PIT-38 na podstawie danych zgromadzonych przez KAS lub jej korektę. 

Pisma ogólne 

jest usługą dostępną dla wszystkich obywateli. Zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Za pomocą serwisu można wysyłać wyjaśnienie przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty, zwrot podatku i inne ogólne pisma skarbowe. 

Mandaty karne 

e-Urząd Skarbowy umożliwia podgląd mandatów karnych. Usługa również dostępna jest dla wszystkich obywateli. W zakładce mandatów istnieje możliwość ustalenia nałożonych mandatów, przejrzenia mandatów kredytowanych oraz oczywiście możliwość opłacenia mandatu. 

Akty notarialne

e-US umożliwia dostęp do aktów notarialnych, które dotyczą właściciela konta. Pełnomocnicy mogą sprawdzać oraz składać dokumenty w imieniu swoich mocodawców. Mocodawcy natomiast mogą przeglądać listy pełnomocnictw. 

Płatności online 

dostępne są zarówno dla przedsiębiorców, którzy opłacają rachunki firmowe, ale także dla osób płacących wyłącznie za siebie. Zakładka ta ułatwia płatności poprzez automatyczne wypełnianie danych, czy dostęp do historii. Warto jednak wspomnieć, że usługa dostępna jest jedynie dla banków, które obsługują Paybynet. 

E-mikrofirma 

to usługa przeznaczona dla przedsiębiorców, w której mogą wystawiać i zapisywać faktury krajowe, stworzyć ewidencje VAT oraz wygenerować pliki JPK_VAT i JPK_FA.

Mikrorachunek podatkowy 

przeznaczony jest dla płatników i podatników PIT, CIT, VAT. Dzięki tej usłudze można wygenerować indywidualny rachunek podatkowy czyli mikrorachunek podatkowy. 

Jak widać spektrum wykorzystania serwisu jest zróżnicowane. Nie ma już konieczności nerwowego stania w kolejkach, ponieważ technologia stale podaje nam rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie.