Dzień Bezpiecznego Komputera!

Dziś dzień bezpiecznego komputera, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka porad dotyczących robienia backupu.

Z badań badań przeprowadzonych przez Ontrack na początku 2018 roku wynika, że 67% badanych użytkowników tworzy kopie zapasowe. Jednocześnie aż 15% z nich, straciło  w 2017 roku swoje dane pomimo posiadania backupu. Dlaczego tak się dzieje? Badani najczęściej odpowiadają, że nie robią kopii zapasowej z powodu braku czasu. Z tego powodu też, ci którzy ją robią, nie sprawdzają regularnie czy backup działa oraz czy jest aktualny. To niestety skutkuje trwałą utratą danych. O czym zatem należy pamiętać, aby dane w Twojej kopii zapasowej były bezpieczne?

Twój czas jest cenny, planuj

Ustal sobie konkretny harmonogram tworzenia backupu. Robiony regularnie oszczędzi Ci czasu i nerwów. Tym sposobem nie będziesz martwić się czy masz na niego czas akurat tego dnia. W tym przypadku ważna jest konsekwencja, będzie Ci łatwiej ją zachować trzymając się konkretnego planu.

Sprawdzaj czy działa

Często z nieznanych przyczyn system tworzący Twój backup może ulec uszkodzeniu. Prowadzi to do nieprawidłowego zapisu danych lub całkowitego przerwania archiwizacji. Kontroluj czy twój backup zapisuje się według ustalonego harmonogramu, sprawdzaj czy zapisane dane działają prawidłowo. Dzięki temu unikniesz momentu, w którym może okazać się, że od pół roku Twoje archiwum nie tworzy się prawidłowo.

Nie ufaj każdemu

Tak jak podczas jazdy samochodem, przy robieniu backupu trzymaj się zasady ograniczonego zaufania. Nic ani nikt nie jest idealny, a żadna technologia nie jest niezawodna. Jeśli przechowujesz dane w chmurze warto najważniejsze pliki zachować również na dyskach lokalnych. Wtedy, gdyby Twoje pliki zniknęły z jednego z nośników, masz możliwość odzyskania ich z drugiego. Jeśli jesteś klientem Varico lub rozważasz prace na jednym z naszych programów mamy dla Ciebie Gwarancje Odtworzenia Danych. Z GOD nie musisz zaprzątać sobie głowy planowym zapisywaniem archiwum – zadbaliśmy o Twoją wygodę dodając możliwość ustawienia harmonogramu, który będzie pamiętał za Ciebie 😉  Dzięki niemu Twoje archiwum praktycznie tworzy się samo, a pliki są zaszyfrowane tak, że nikt poza Tobą nie ma do nich dostępu. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony!

Następnym razem gdy postanowisz zapisać kopię zapasową swoich plików pamiętaj o tych 3 zasadach. Dzięki nim tworzenie archiwum będzie prostsze, a Twoje dane bezpieczniejsze. Jeśli wybierzesz Gwarancję Odtworzenia Danych od Varico nie musisz martwić się tym wcale – za jedynie 99zł netto na rok będziemy pamiętali o tworzeniu archiwum za Ciebie!

Po bardziej szczegółowe informacje skontaktuj się z Centrum Klienta Biznesowego 🙂